12 tys. drzew w ramach akcji „Studenci sadzą las 2017”

W sobotę 29 kwietnia w Radomiu odbył się finał akcji „Studenci Sadzą Las 2017” organizowanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) pod patronatem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska. W ciągu całego przedsięwzięcia zostało posadzonych 12. tys. drzew.

O godz. 10.00 w Radomiu, przy Pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – „Żołnierze Wyklęci”, zostały posadzone symboliczne drzewka. Był to ostatni, 6. etap akcji „Studenci sadzą las 2017”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– „To wielka radość dla mnie – Ministra Środowiska, że mogłem objąć patronatem takie wyjątkowe wydarzenie. Dzięki tej akcji nasza młodzież w praktyce ujrzała, jak ważną rolę w życiu każdego z nas odgrywa przyroda. Lasy to nasze dobro narodowe, z którego możemy korzystać i o które powinniśmy dbać. Drzewa posadzone w ramach tego wydarzenia stworzą las dla obecnych i kolejnych pokoleń Polaków. Będzie to również piękna pamiątka przyłączenia się studentów do akcji Lasów Państwowych „tysiąc drzew na minutę” – mówi prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Minister podkreśla, że lesistość Polski stale rośnie. „Co roku Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln nowych drzew. Obecnie lasy zajmują blisko 30% powierzchni kraju. Wśród państw Unii Europejskiej zajmujemy 6. miejsce pod tym względem” – dodaje minister Jan Szyszko.

Akcja „Studenci Sadzą Las”, jak podkreślają organizatorzy, ma charakter przede wszystkim edukacyjny.

– „Mamy dwa cele. Chcemy uświadomić młodych ludzi, jak ważną rolę w naszym ekosystemie, ale także i społeczeństwie odgrywają lasy. Przede wszystkim jednak chcemy pokazać naszym rówieśnikom, że warto spędzać czas na powietrzu, w otoczeniu przyrody” – mówi Maria Cholewińska, wiceprzewodnicząca NZS.

NZS to największa organizacja studencka w Polsce. Aktywności związane z ochroną środowiska są jednym z obszarów działań stowarzyszenia.

– „Jedną z idei naszej organizacji jest patriotyzm. A ten patriotyzm może objawiać się właśnie w trosce o środowisko naturalne” – mówi wiceprzewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Studenci wyrażają także chęć kontynuowania akcji w przyszłości. – „Widzimy z jak pozytywnym odbiorem się ona spotyka. Mamy wrażenie, że zmieniamy świadomość naszych rówieśników” – dodają.

„Studenci sadzą las 2017”

Akcja „Studenci Sadzą Las 2017” jest kontynuacją zeszłorocznego wyjazdu, podczas którego studenci udali się pod Radom, gdzie zasadzili 2 tys. drzew. Tegoroczne wydarzenie odbywa się we współpracy z Lasami Państwowymi, pod patronatem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska.

W ramach całej akcji posadzono 12 tys. drzew w Łagowie pod Świebodzinem, Orzechowie Morskim, Janowie Lubelskim, Ełku, Cisnej oraz w Radomiu. W akcji wraz ze studentami uczestniczył także Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

– „Lasy to nasze dziedzictwo, z którego wszyscy możemy korzystać i o które wszyscy powinniśmy się troszczyć. Akcja jest też doskonałą okazją do dyskusji z młodzieżą o roli lasów i środowiska naturalnego w życiu człowieka” – komentuje wiceminister Sławomir Mazurek.

W ramach akcji „Studenci sadzą las 2017” studenci rozdawali także mieszkańcom sadzonki drzew oraz brali  udział w prelekcjach związanych z ochroną środowiska.

– „Młodzi ludzie są bardzo chętni do angażowania się w tego typu przedsięwzięcia. Mamy wtedy świadomość, że robi coś dobrego dla własnej przyszłości i że zdążymy zobaczyć tego efekty” – podsumowuje Maria Cholewińska, Wiceprzewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Źródło: Ministerstwo Srodowiska