15 tysięcy mieszkań ogrzewanych energią atomową

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę sieci ciepłowniczej, która miałaby połączyć elektrownię atomową w Temelinie z osiedlami mieszkaniowymi w czeskich Budziejowicach.

Ciepłociąg kosztować miałby 1,5 miliarda koron czeskich. Pozwoliłby na poprawę wykorzystania ciepłej wody, jaką dysponuje elektrownia w Temelinie – obecnie nie jest ona niemalże w ogóle zagospodarowana, ale wystarczy przetransportować ją 25 kilometrów dalej, aby posłużyła do ogrzewania. W planach CEZ elektrownia zasilać miałaby trzy osiedla w czeskich Budziejowicach – łącznie około 15 tysięcy mieszkań.

Z punktu widzenia elektrowni rozwiązanie to jest bardzo opłacalne – na sprzedaży ciepła firma mogłaby sporo zarobić. Takie rozwiązanie dla władz miasta także ma sens, ponieważ pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla z miejskich ciepłowni i z domów prywatnych ogrzewanych piecami.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Łódź: nowy program proekologiczny. Na ulicy Piotrkowskiej od 2020 roku staną kosze na segregowane śmieci

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała wdrożenie nowego programu proekologicznego, którego celem jest rezygnacja z plastikowych opakowań. Kosze na odpady zmieszane będą zastąpione koszami na odpady selektywnie zbierane. Nowe zmiany na początek będą obowiązywać na ulicy Piotrkowskiej, później obszar ten zwiększy się o kolejne dzielnice.