15 tysięcy mieszkań ogrzewanych energią atomową

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę sieci ciepłowniczej, która miałaby połączyć elektrownię atomową w Temelinie z osiedlami mieszkaniowymi w czeskich Budziejowicach.

Ciepłociąg kosztować miałby 1,5 miliarda koron czeskich. Pozwoliłby na poprawę wykorzystania ciepłej wody, jaką dysponuje elektrownia w Temelinie – obecnie nie jest ona niemalże w ogóle zagospodarowana, ale wystarczy przetransportować ją 25 kilometrów dalej, aby posłużyła do ogrzewania. W planach CEZ elektrownia zasilać miałaby trzy osiedla w czeskich Budziejowicach – łącznie około 15 tysięcy mieszkań.

Z punktu widzenia elektrowni rozwiązanie to jest bardzo opłacalne – na sprzedaży ciepła firma mogłaby sporo zarobić. Takie rozwiązanie dla władz miasta także ma sens, ponieważ pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla z miejskich ciepłowni i z domów prywatnych ogrzewanych piecami.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Najwięcej płacimy za wodę i odprowadzanie ścieków

Opłaty za wodę i ścieki pochłaniają 47% naszych wydatków na usługi komunalne. W ostatnim czasie ceny wzrosły aż o 7%. Najwięcej płacą mieszkańcy województwa śląskiego i lubuskiego. Za to z najniższych opłat mogą się cieszyć mieszkańcy województwa podlaskiego i podkarpackiego. Wszystkie dane dotyczące usług komunalnych zebrała firma Curulis w rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne”.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 14.10. – 20.10

Czas na podsumowanie III tygodnia października. Co nowego wydarzyło się w branży OZE? Mamy fotowoltaiczny sukces! Według danych Polskich Sieci Energetycznych 1 października łączna moc instalacji PV w naszym kraju przekroczyła 1 GW. Poza tym wciąż trwa walka o klimaty – władze miasta Wrocław odpowiedziały na postulaty Extinction Rebellion i ogłosiły alarm klimatyczny. Miasto zadeklarowało neutralność klimatyczną do 2050 roku.