164 mln euro na energetykę odnawialną w Gambii

Program rozwoju energii odnawialnej rządu Gambii uzyskuje pierwsze finansowanie od międzynarodowych darczyńców. Fundusze w wysokości 164 mln euro pochodzą z Banku Światowego, Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Partnerzy starają się wspierać program energii odnawialnej rządu Gambii. Niespełna tydzień po rozpoczęciu inicjatywy jest już ona dotowana przez Bank Światowy, który właśnie podpisał umowę na finansowanie o wartości prawie 58 mln euro z gambijskim ministerstwem finansów i gospodarki.

Wsparcie Banku Światowego jest częścią programu „Regionalna Umowa Projektu Dostępu do Energii Elektrycznej ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej)”. Jego celem jest dostarczenie energii do 152 tys. gospodarstw domowych lub 1,1 mln osób w Gambii, Mali i Gwinei Bissau. W przypadku instytucji finansowej program zwiększy wskaźnik dostępu do energii elektrycznej o 17% w Gambii, 16% w Mali i 2% w Gwinei Bissau. To kolejny krok w kierunku osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, które mają na celu zapewnienie wszystkim dostępu do niedrogiej, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii do 2030 roku.

W Gambii wiele się zmieniło po przejęciu władzy przez Adama Barrowa. Jedną z głównych zmian jest powrót do kraju partnerów rozwojowych, zwłaszcza Unii Europejskiej. Instytucja, która skupia 28 krajów europejskich, sfinansuje swój program energii odnawialnej dla Gambii w wysokości 106 milionów euro. Obejmuje to 65 mln euro z 25-letniej preferencyjnej pożyczki długoterminowej z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i 41 mln euro dotacji z budżetu Unii Europejskiej.

Jednak rząd Gambii nie czekał na obietnicę darczyńców, aby rozpocząć wdrażanie nowego programu. Operacja ta została powierzona Gambii National Water & Electric Company (NAWEC), krajowemu dostawcy energii elektrycznej i wody. Ten ostatni opracowuje projekt budowy elektrowni słonecznej o mocy 20 MW i linii przesyłowej o długości 430 km. Jest to infrastruktura, która zapewni energię elektryczną 1100 szkołom i ośrodkom zdrowia w kilku regionach kraju.