2-biegowa skrzynia w samochodzie elektrycznym od Kreisel

Większość pojazdów elektrycznych wyposażona jest w jednobiegową skrzynię biegów, aby zapewnić pełen moment obrotowy przy zerowej prędkości. Mimo to teraz Kreisel ogłosił, że wprowadzi wielobiegowe skrzynie biegów do aut elektrycznych, które będą wspomagane zautomatyzowaną, 2-biegową przekładnią elektryczną.

Kreisel, mały australijski startup, znany jest dotychczas z imponujących konwersji pojazdów na wersje elektryczne, takich jak Volkswagen e-Golf z akumulatorem 55 kWh, klasyczne Porsche 910 i kilka egzemplarzy indywidualnych dla Arnolda Schwarzeneggera: niestandardowy, całkowicie elektryczny Mercedes G i całkowicie elektryczny Hummer.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Teraz firma zamierza położyć nacisk na zwiększenie zasięgu wysokich osiągów i momentu obrotowego. Markus Kreisel, jeden z dyrektorów generalnych Kreisel Electric, powiedział: „Postawiliśmy sobie za zadanie stworzenie lekkiego, elektrycznego supersamochodu opartego na historycznym samochodzie sportowym, jako idealnej aplikacji do naszej konwersji”. Startup opracował nowy system napędowy dla Porsche 910 z 2-biegową skrzynią i zamierza wprowadzić go do produkcji

Philipp Kreisel, drugi z dyrektorów Kreisel Electric, zakłada, że elektryczna pompa oleju z zintegrowanym jego zbiornikiem, który samoczynnie wyłącza się na żądanie, zapewniają maksymalną wydajność. W nowym modelu zmniejszone jest również tarcie układu łożysk, co obniża straty z oporu. Natomiast elektromechaniczna synchronizacja biegów pozwoli na zoptymalizowanie regulacji momentu obrotowego i prędkości obrotowej napędu elektrycznego podczas błyskawicznych, 0,25-sekundowych zmian biegów. Jak mówi Philip Kreisel: „W ten sposób można praktycznie wyeliminować wszelki wpływ termiczny elementów ciernych i możliwe efekty zużycia elementów przesuwnych. Zintegrowana blokada mechanizmu różnicowego z ograniczonym poślizgiem zapewnia nieprzerwaną transmisję momentu obrotowego nawet w trudnych warunkach drogowych”.

Poniżej znajduje się graficzne przestawienie podziału jednostki napędowej za pomocą zautomatyzowanej 2-biegowej skrzyni Kreisel. Jak twierdzi firma, napęd można skonfigurować z mocą wyjściową 600 kW i momentem obrotowym 900 Nm.

Kreisel, podobnie jak w przypadku opracowanej przez siebie technologii akumulatorów, zamierza z sukcesem wprowadzić do masowej produkcji przedstawiony system we współpracy z firmą Sala Drive.

źródło: electrek.co