W 2019 roku Audi planuje wydać kolejnego elektrycznego SUV-a

W 2018 roku Audi planuje wprowadzić do sprzedaży swojego pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a. Niemiecki producent zdaje się nie próżnować, ponieważ niedawno poinformował także, że w następnym roku (2019) zamierza umieścić w swej ofercie kolejne auto tego rodzaju.

Przedstawiono już koncepcję nowego Audi e-tron Sportback. Pokaz miał miejsce na tegorocznym Shanghai Motor Show. Poniższe zdjęcia pochodzą z prezentacji projektu drugiego elektrycznego SUV-a, jaki pojawić ma się w sprzedaży w 2019 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przyszłoroczny elektryczny SUV e-tron ma być samochodem rodzinnym. Przewidywany zasięg elektrycznego pojazdu Audi to około 450 kilometrów. Niemiecki producent spodziewa się jednak, że część klientów może być zainteresowana kupnem bardziej sportowego samochodu, dlatego w 2019 roku zamierza wprowadzić do swojej oferty auto właśnie w tym stylu. Oba te pojazdy mają zostać oparte o taką samą architekturę, ale Sportback będzie posiadał bardziej opływową karoserię, nawiązującą do coupé.

„Audi e-tron ma wejść do sprzedaży w 2018 roku. Będzie to pierwszy samochód elektryczny w tym bardzo konkurencyjnym sektorze, dedykowanym do codziennego użytku” – mówi przedstawiciel koncernu.

„Z zasięgiem 465 kilometrów i sportowym charakterem jazdy auto to jest koniecznym nabytkiem na kolejną dekadę” – opisuje rodzinnego SUV-a firma. „Rok później, w 2019, ma ukazać się jeszcze Sportback – wspaniałe coupé, które na pierwszy rzut oka wcale nie kojarzy się z pojazdami elektrycznymi” – dodaje.

Audi e-tron Sportback ma być napędzany trzema silnikami elektrycznymi. Podczas zwyczajnej jazdy SUV będzie napędzany jednym silnikiem, znajdującym się na przedniej osi auta, ale w momencie dociśnięcia pedału gazu lub gdy potrzebna będzie większa kontrola nad samochodem, do pracy dołączą dodatkowe silniki, pracujące wspólnie.

Całkowita moc silników zainstalowanych w aucie to 430 KM, aczkolwiek jeśli zajdzie taka potrzeba, samochód może wygenerować aż 496 KM. Pojazd przyspiesza do prędkości około 100 km/h w jedyne 4,5 sekundy.

Ładowanie elektrycznego Sportbacka ma być bardzo łatwe – auto jest wyposażone w tradycyjne gniazdo do ładowania, a także posiada system bezprzewodowy. Audi Wireless Charging to technologia, która pozwala na ładowanie tylko dzięki zaparkowaniu SUV-a na dedykowanym miejscu postojowym z wbudowaną ładowarką bezprzewodową.

Oba elektryczne pojazdy są częścią planu Audi, który zakłada, że do 2020 roku firma będzie posiadać w swojej ofercie trzy w pełni elektryczne samochody. Trzecim pojazdem z tej serii ma być niewielkie auto miejskie, produkowane z wykorzystaniem technologii zastosowanej przy zaprezentowanych dotychczas SUV-ach.