Do 2030 OZE będzie najtańszym źródłem energii na świecie

Jak czytamy w raporcie opublikowanym przez Greenpeace, do 2030 roku energia pochodząca z OZE będzie najtańszą we wszystkich państwach G20. Zamówione przez Greenpeace Germany badanie wykazało ponadto, że w około połowie państw G20 prąd pochodzący z OZE jest tańszy od energii pochodzącej z węgla czy atomu już od roku 2015.

Raport zrealizowany został przez fiński Uniwersytet Technologiczny z Lappeenranta. Opublikowany został przy okazji niedawnego spotkania przedstawicieli państw G20 w Hamburgu. W raporcie znaleźć możemy koszty generacji energii elektrycznej z różnych źródeł w państwach G20 w latach od 105 do 2030.

Jak mówi Tobias Austrup z Greenpeace Germany: Teraz nie może być już więcej wymówek. Ochrona klimatu ma coraz większy zysk ekonomiczny we wszystkich państwach G20, wraz z tym jak OZE staje się coraz tańsze od brudnej energii pochodzącej z spalania węgla czy elektrowni atomowych.

Obecnie każdy z krajów G20 nadal inwestuje w węgiel i elektrownie atomowe – są to zmarnowane pieniądze, gdyż technologie te nie będą konkurencyjne za najbliższe dziesięć lat – podsumował Austrup.