1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

232 miliony złotych na kluczową stację elektroenergetyczną

232 miliony złotych na kluczową stację elektroenergetyczną

Polskie Sieci Elektroenergetyczne 22 maja 2024 roku podpisały z firmą Budimex S.A. umowę na rozbudowę i modernizację stacji elektroenergetycznej Piła Krzewina 110/220/400 kV. Wartość umowy to ponad 232 mln złotych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Dzięki realizacji projektu możliwe będzie wyprowadzenie w głąb kraju mocy z morskich farm wiatrowych i elektrowni jądrowej.

W ramach kontraktu wyłoniony w przetargu wykonawca zmodernizuje wybudowaną w latach 70. stację. Powstaną m.in. trzy nowe gałęzie rozdzielni 400 kV. Na stacji zainstalowane zostaną także dwa nowe autotransformatory 400/110 kV. 

Zadanie obejmuje również przełączenie na napięcie 400 kV linii Piła Krzewina – Plewiska, obecnie pracującej na napięciu 220 kV. Inwestycja dofinansowana jest ze środków Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i zakończą w I kwartale 2028 roku. 

Rozbudowa i modernizacja stacji Piła Krzewina to pierwszy projekt realizowany dla PSE przez Budimex S.A. Po jego zakończeniu stacja wraz z przyłączonymi do niej liniami 400 kV staną się jednymi z kluczowych elementów infrastruktury przesyłowej, niezbędnymi do zapewnienia stabilnych dostaw energii do zachodniej i północnej Polski.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 16 tysięcy kilometrów oraz 109 stacji elektroenergetycznych, służących do zmiany napięcia i rozdziału energii elektrycznej.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Fot.: leungchopan/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.