Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

24 godziny bez oddechu – czy to w ogóle możliwe?

24 godziny bez oddechu – czy to w ogóle możliwe?

Jakość powietrza w Polsce zaliczana jest do najgorszych w całej Unii Europejskiej. Skutki zanieczyszczenia odczuwane są szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Według WHO około 90% ludzkości oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a smog jest bezpośrednią lub pośrednią przyczyną 7 milionów zgonów rocznie. Dlatego ważne jest zwiększanie świadomości tego problemu. By promować wiedzę temat smogu, Global Compact Network Poland oraz Grupa Walk ruszyły z akcją „Pierwsza Doba Bez Smogu”.

Reklama

Jest wiele przyczyn smogu, jednak większość z nich wynika z działalności człowieka. Główne powody zanieczyszczenie powietrza to ogrzewanie niskiej jakości opałem, nieefektywne urządzenia grzewcze czy stare samochody, które emitują dużą ilość spalin. By walka ze smogiem miała sens, konieczny jest wzrost wiedzy społeczeństwa na temat smogu, przyczyn jego powstawania i szkodliwych skutków. Dlatego też raport smogowy czy akcje uświadamiające są niezbędne.

W kampanii „Pierwsza Doba Bez Smogu” udział może wziąć każdy, kto nagra film, na którym wstrzymuje powietrze, wstawi go na Instagrama i oznaczy @wstrzymajsmog. Celem jest wspólne zebranie 24 godzin bez oddechu. Nagrania zostaną umieszczone na dedykowanym profilu na Instagramie oraz na stronie akcji.

Na starcie 50 ambasadorów akcji – ludzi ze świata kultury, sztuki, sportu, mediów i show-biznesu zebrało ponad 45 minut bez smogu. Do tej pory zaangażowali się m.in.: Magda Gessler, Robert Korzeniowski, Krzysztof Zanussi, Szymon Hołownia, Julia Wieniawa, Leszek Lichota czy Mateusz Damięcki.

– Nie chcemy straszyć, chcemy uświadamiać. Wierzę, że dzięki naszej grze-kampanii problem smogu zaistnieje w świadomości wszystkich Polaków i stanie się ważnym tematem debaty publicznej. Niewielkie zmiany pomnożone przez miliony poprawią stan powietrza jakim oddychamy – wyjaśnia autor kampanii, Mariusz Pitura, Creative Director z Walk.

Finał akcji przewidziany jest na 5 grudnia, podczas Szczytu Klimatycznego (COP24) w Katowicach pokazany zostanie 24-godzinny film złożony z urywków, na których uczestnicy wstrzymują powietrze.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.