26 kopalń węglowych w Hiszpanii do zamknięcia

26 kopalń węglowych w Hiszpanii do zamknięcia

Rząd Hiszpanii przygotowuje się do zamknięcia 26 kopalń węglowych i modernizacji kolejnych. To efekt nacisku Unii Europejskiej, która w zamian przekazała Hiszpanom 2,1 mld euro na restrukturyzację górnictwa. Jeszcze niedawno nie było w ogóle mowy o ich zamykaniu – rząd Mariano Rajoya wytrwale blokował wszelkie próby.

Nowy rząd w Hiszpanii otwarty na OZE

W czerwcu niespodziewanie zmienił się skład hiszpańskiego rządu. Nowy premier Hiszpanii Pedro Sanchez powołał na stanowisko ministra środowiska Teresę Riberę. Ribera, która jest zdecydowanym zwolennikiem inicjatyw proekologicznych, opowiada się również za zamianami w energetyce węglowej. Co więcej widzi potrzebę w otwarciu na energię wiatrową i słoneczną. Przed nową minister ambitne zadanie – będzie musiała stawić czoła konserwatywnym środowiskom, które już opowiadają się za obroną elektrowni węglowych. Wśród obrońców dawnych tradycji i górnictwa – które w Hiszpanii się ze sobą łączą – opowiadają się m. in. Javier Fernández, prezydent regionu Asturii i Javier Lambán, prezydent Aragonii.

Nowa minister wspiera ekologię na arenie międzynarodowej

Nowy rząd Hiszpanii promuje bardziej ekologiczną agendę także w Brukseli. To jeden z krajów, który w ubiegłym miesiącu mocno wspierał podwyższenie do 35% udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii do 2030 roku. Ostatecznie doszło do kompromisu – zdecydowano, że konsumpcja energetyczna z odnawialnych źródeł wyniesie 32%.  Tak wysokie zamierzenie może być kłopotliwe również dla Hiszpanów – póki co nie udaje się im spełnić celu na 2020 r, który wynosi 20%. udziału odnawialnych źródeł w zużyciu energetycznym. Ich wynik nie jest zły, bo jest na poziomie 17,3%, ale jeszcze trochę brakuje.

Teresa Ribera już szuka rozwiązań, które pozwolą zbliżyć się do pożądanego wyniku. Elektrownie, które spalają węgiel, biomasę czy torf muszą do 2020 roku dostosować się do niedawno zmienionej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. Na efekty pracy nowej minister jeszcze trzeba poczekać, ale już widać zwrot w stronę ochrony środowiska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.