Litewscy i amerykańscy inwestorzy zbudują na Ukrainie farmy wiatrowe o mocy 192 MW

Podmiot energetyczny Yuzhne Energy oraz Ukraine Power Resources zamierzają wybudować elektrownie wiatrowe o mocy 71 i 120 MW na terytorium obwodu odeskiego.

Wartość inwestycji opiewa na kwotę 270 milionów euro. Amerykanie wybudują elektrownie 120 MW-ową, inwestorzy z Litwy 72 MW-ową. Niestety UWEA (Ukrainian Wind Energy Association) nie wskazało szczegółowych danych dotyczących terminów realizacji wskazanych projektów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Zapewnimy maksymalną pomoc tym firmom. Obok aspektu związanym z umocnieniem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i wypełnienia zobowiązań do zwiększenia produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jest to również duża inwestycja w regionie Odessy”, powiedział Maksim Stepanow, przedstawiciel władz w Odessie.

„Litwa i Ukraina są przyjaciółmi od wielu stuleci, a dziś zrobiliśmy kolejny krok w kierunku tej współpracy. Podejście administracji regionalnej Odessy, a w szczególności gubernatora Stepanowa, daje nam poczucie pewności, że zrealizujemy wspólny projekt, a rezultat pojawi się w terminie. Zaplanowaliśmy budowę 19 turbin wiatrowych, które będą wytwarzać energię elektryczną dla około 150 tysięcy osób”, powiedział dyrektor Yuzhne Energy LLC, Egidijus Simutis.

Projekt energetyki wiatrowej ma na celu zainstalowanie ponad 26 turbin wiatrowych na obszarze między miejscowościami Viszir i Lubopil. „Pracujemy od jakiegoś czasu w okręgu Liman i jesteśmy pod wrażeniem zarówno zasobów, które tam są, jak i ciepłego przyjęcia, w tym od administracji regionalnej. W szczególności nasz projekt zakłada tworzenie nowych miejsc pracy. Dlatego w trakcie budowy spodziewamy się stworzyć około 100 miejsc pracy”, powiedział Peter Gish, prezes i dyrektor generalny Ukraine Power Resources.

Ukraine Power Resources jest podmiotem założonym przez amerykańskiego inwestora Petersa A. Gisha. Natomiast Yuzhne Energy to firma energetyczna powstała z inicjatywy Egidijusa Simutisa.

UWEA uważa, że jedną z głównych barier rozwojowych energetyki wiatrowej na Ukrainie stanowi niestabilność polityki OZE w kraju.

Jak informowaliśmy w artykule Coraz więcej mocy w zielonej energetyce Ukrainy, zdolność generacyjna zielonej energetyki na Ukrainie wzrosła w okresie od stycznia do września 2017 roku o 18%, co odpowiada 1320 MW. Ukraina wymaga wielu inwestycji w modernizację infrastruktury energetycznej oraz w efektywność energetyczną. Oczekuje się, że udział OZE w miksie energetycznym wzrośnie o 11% do 2020 roku. Więcej informacji o zielonym sektorze OZE Ukrainy: Ukraina z prężnie rozwijającą się energetyką wiatrową.

Źródło: The Baltic Times, UWEA