600+ na każdą krowę. Dopłaty do humanitarnej hodowli zwierząt?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach dla rolników za polepszenie sytuacji krów w hodowli – na jedno zwierzę może przypaść nawet do 595 złotych rocznie. Wnioski będzie można składać już wiosną tego roku.

Projekt przewiduje, że od tego roku hodowcy krów otrzymają wsparcie finansowe. Na jedno zwierzę może przypaść do 595 złotych rocznie. Rolnicy muszą jednak poprawić warunki utrzymania zwierząt, między innymi zwiększając powierzchnię na jedną krowę o 20% powyżej minimalnej lub udostępniając pastwiska lub wybieg. 

Choć skrótowo mówi się o ustawie “600+ na krowę” lub “krowa+” (projekt zyskał nazwę, kiedy Jarosław Kaczyński przedstawiał “piątkę dla rolników”), póki co planowane dopłaty nie sięgną 600 złotych. 595 złotych rocznie można otrzymać za krowę mleczną, 329 na “mamkę”, która otrzyma wybieg, 185 za mleczną za wypas. Dopłaty będą też dotyczyły świń  – na lochę właściciel dostanie 301 złotych, zaś na tucznika 24 złotych.

Na ten rok na dopłaty przygotowano budżet w wysokości 50 milionów euro. Przewiduje się, że beneficjentami zostanie około 65 tysięcy rolników – hodowców. Wnioski o dopłaty będzie można składać od 15 marca do 15 maja przez eWniosekPlus. Czy to poprawi los tych zwierząt hodowlanych?