Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

86% Polaków oszczędza prąd z powodu wysokich rachunków

86% Polaków oszczędza prąd z powodu wysokich rachunków

Badanie zlecone przez Polski Komitet Energii Elektrycznej wykazało, że 91% Polaków oszczędza energię elektryczną. Najczęściej podawanym powodem były wysokie koszty rachunków za prąd. 

Reklama

91% Polaków zwraca uwagę na zużycie energii elektrycznej

Polski Komitet Energii Elektrycznej zlecił badanie dot. zachowań Polaków wobec aktualnego kryzysu energetycznego wywołanego m.in. inwazją Rosji na Ukrainę i wysokimi cenami surowców. Wynik pokazuje, że aż 91% społeczeństwa utrzymuje, że oszczędza energię elektryczną. Najmniejszą część tej grupy stanowiły osoby młode w wieku 18-29 lat. 

W tym trudnym dla wszystkich czasie, w miarę możliwości powinniśmy uwzględniać nowe realia w swoich codziennych wyborach. Powszechną postawą powinno stać się racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Jak wynika z najnowszych badań – świadomość w tym zakresie jest już wysoka wśród 91 proc. społeczeństwa, natomiast zawsze możemy zrobić więcej skomentowała badania Magda Smokowska z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

Aktualne wyniki pokazują spadek względem pierwszego kwartału 2022 roku. Wówczas aż 92% respondentów zadeklarowało, że oszczędza prąd. 

Co jest kluczowym powodem, który zmusza odbiorców energii do oszczędzania?

Konsumenci energii martwią się o rachunki 

Niewątpliwie Polacy odczuwają wzrost cen prądu. Najważniejszym powodem motywującym Polaków do oszczędzania energii były wysokie rachunki – tak odpowiedziało aż 86% uczestników badania. 

Drastyczny wzrost cen za energię elektryczną dostrzega sam prezydent. Andrzej Duda utrzymuje, że to wynik “trendów na giełdach światowych”, ustalanych poza granicami kraju. Czy faktycznie to jedyny powód? 

Pomimo opinii ekspertów, Polska nadal mocno stoi na węglu, a to właśnie jego ceny najbardziej lecą w górę. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wskazywał ostatnio, że cena prądu może być wyższa o 50% w przyszłym roku. Analitycy Pekao przewidują natomiast, że wzrosty cen mogą sięgać nawet 70%.

Węgiel był kluczowym zasobem energetycznym w Polsce w przeszłości, zasoby tego surowca się jednak wyczerpują i nawet chęć powrotu do przeszłości tego nie zmieni. Kolejne miesiące są bardzo ważne dla określenia polityki energetycznej Polski i wsparcia efektywności energetycznej, a wręcz redukcji zapotrzebowania. Musimy budować energetykę odporną na manipulacje z zewnątrz, bo rynki paliwowe będą drogie i niespokojne w kolejnych latachpowiedziała dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii przy okazji raportu dot. aktualnego stanu transformacji energetycznej w Polsce.

Zużycie energii a koszty środowiskowe 

Dla 72% spośród ankietowanych równie ważnym czynnikiem motywującym do oszczędzania energii jest środowisko oraz klimat. Większość z osób, która podpisała się pod tym stwierdzeniem stanowiły osoby utożsamiające się z płcią żeńską (77%). W przypadku badań opublikowanych w marcu 2022 roku motywacje proekologiczne wskazywały ⅘ respondentów. 

Polacy nie chcą finansować wojny w Ukrainie 

Nowym powodem do oszczędzania energii, który wskazali Polacy w ostatniej ankiecie PKEE było uniezależnienie od rosyjskich surowców. Za tą motywacją opowiedziało się 53% respondentów. 

W obecnej sytuacji rosnących cen paliw, agresji Rosji na Ukrainę, inflacji i kosztów CO2, ceny energii rosną na całym świecie. To duże obciążenie dla obywateli i firm, ale nie idą za nim nadzwyczajne korzyści dla branży energetycznej. Energia elektryczna z pewnością będzie droższa w 2023 r., dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy – producenci węgla, spółki energetyczne i odbiorcy energii – podchodzili do tego tematu odpowiedzialnie i solidarnie. Już teraz warto więc racjonalnie podchodzić do zużycia energii i po prostu zacząć ją oszczędzać, dzięki temu podwyżki będą mniej odczuwalne powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes RZ Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

Tymczasem rząd, w obliczu kryzysu energetycznego i rachunków przerastających kieszeń konsumentów, dofinansowuje tych, którzy w piecach nadal palą węglem. Reszcie nie pozostawia innego wyboru, jak oszczędzać energię na własną rękę. 

Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej 

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.