90 tys. australijskich zwierząt uratowała rodzina słynnego przyrodnika Steve’a Irwina, który w 2006 roku zmarł po ukąszeniu przez jadowitą płaszczkę. Jego żona i dzieci prowadzą klinikę, do której trafiły poparzone w australijskich pożarach zwierzęta.
Steve Irwin to słynny przyrodnik i prezenter telewizyjny znany z Dicovery czy Animal Planet, pełnił też funkcję dyrektora Australia ZOO w Beerwah w stanie Queensland. W 2006 roku zmarł ukąszony przez jadowitą płaszczkę. Jego rodzina (żona i dwoje dzieci) postanowiła nie zaprzepaścić dzieła ojca i również pomaga zwierzętom. Ich wsparcie okazało się bezcenne w obliczu pożarów w Asutralii, w których zginęło ponad pół miliarda zwierząt, a część została poparzona bądź poturbowana przez samochody. W klinice, którą prowadzi rodzina Irwinów, co chwilę pojawiają się nowi pacjenci. Numer pacjenta 90 000 otrzymał mały dziobak australijski.
–To potworne, że w całym kraju giną habitaty tak istotne dla życia koali, kangurów i owocożernych nietoperzy, które rozpierzchają się po całym kraju. Teraz znajdujemy je nie tylko poparzone, ale też poturbowane przez samochody i pogryzione przez psy, bo wychodzą na drogi i prywatne posesje uciekając przed płomieniami. Te zwierzęta będą potrzebować lat rehabilitacji – mówił Robert Irwin w rozmowie z CNN.
Według szacunków ekspertów na Wyspie Kangura mogło zginąć nawet 25 tys. koali. Wiele z nich instynktownie uciekało na drzewa, gdzie zabijał je olej palmowy, który podgrzany stanowił śmiertelne niebezpieczeństwo i groził wybuchem.
Na szpital można wpłacać pieniądze na stronie https://wildlifewarriors.org.au/ w zakładce „Donate”.
W Australii spłonęły ogromne obszary lasów, a wraz z nimi ponad pół miliarda zwierząt. Żywioł zdziesiątkował populację koali, świat obiegły zdjęcia poparzonych koali i kangurów. Weterynarze starają się pomóc zwierzętom, którym udało się przeżyć. W kraju ogłoszono stan wyjątkowy, po raz pierwszy w historii powołano rezerwistów, którzy nadzorują ewakuację. Pożary zagrażają też człowiekowi – zginęło już 28 osób, doszczętnie spłonęło 1000 domostw. Naukowcy podkreślają, że ta największa w historii Australii katastrofa naturalna jest wynikiem zmian klimatycznych.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.