Wiadomości OZE Podpisano decyzję o utworzeniu Rzeszowskiego Klastera Odnawialnych Źródeł Energii 07 listopada 2017 Wiadomości OZE Podpisano decyzję o utworzeniu Rzeszowskiego Klastera Odnawialnych Źródeł Energii 07 listopada 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Klastry energii stają się coraz bardziej popularne w Polsce, bowiem są one szansą na lepszy energetyczny byt wielu miejscowości. Często jest tak, że mniejsze miasteczka bądź gminy z uwagi na duże koszty nie są w stanie same zmodernizować swojego systemu energetycznego. W przypadku klastra inwestycja jest dużo bardziej złożona, ponieważ rozkłada się ona na wiele podmiotów, przynosząc przy tym korzyści każdemu podmiotowi wchodzącemu w jego skład. Reklama 24 października br. w Rzeszowie podpisano umowę o utworzeniu klastra energetycznego, który będą stanowić gminy Błażowa, Nozdrzec, Tyczyn oraz miasto Rzeszów, będące koordynatorem całego projektu. Co ważne, klaster ten będzie opierać się na odnawialnych źródłach energii. Szacuje się, że po finalizacji całego projektu cena energii spadnie nawet o połowę. Korzyści będą czerpać nie tylko budynki publiczne, szpitale czy uczelnie, ale także zwykli mieszkańcy. Mamy już na przykład na terenie MPWiK elektrownię słoneczną o mocy jednego megawata, wspólnie z sąsiednimi gminami budujemy 53 instalacje fotowoltaiczne, produkujemy energię z biogazu. W mieście działa wreszcie przedsiębiorstwo energetyki cieplnej, które korzysta z odnawialnych źródeł energii, a jednocześnie powstaje elektrownia na odpady komunalne, która też będzie mogła produkować czystą energię. Klaster sumuje te działania. Powoduje to, że ceny energii będą niższe w niedługim czasie – powiedział Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, dla portalu nowiny24. Nie tylko stolica województwa podkarpackiego będzie stanowiła o sile klastra. Gmina Nozdrzec posiada już zgody na budowę 18. turbin wiatrowych o łącznej mocy 48 MW, zaś w Błażowej powstaną liczne instalacje fotowoltaiczne umieszczone na budynkach mieszkalnych, które zostaną uzupełnione kotłami na biomasę i kolektorami do ogrzewania wody. Każdy z tych projektów będzie służyć Rzeszowskiemu Klastrowi Odnawialnych Źródeł Energii jako wspólna korzyść. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.