Superszybkie ładowanie samochodów EV stało się faktem?

Superszybkie ładowanie samochodów EV stało się faktem?

Czy przełom w pracach nad szybkim ładowaniem samochodów elektrycznych stał się faktem? Czy niebawem przyczyni się on do fundamentalnej zmiany nastawienia do „elektryków” wśród części społeczeństwa sceptycznie podchodzącej do nowej technologii?

Wygląda na to, że tak właśnie może się stać za sprawą nowej technologii zaprojektowanej przez pochodzącą z Kalifornii firmę Enevate Corporation. Ten prywatny podmiot gospodarczy ogłosił, że opracował technologię HD-Energy, pozwalającą superszybko ładować akumulatory pojazdów napędzanych prądem.

Obecnie za szybkie ładowanie samochodu uważa się proces, który trwa około trzydziestu minut. Ładowanie za pomocą technologii HD-Energy skróciłoby ten proces sześciokrotnie i po pięciu minutach ładowania pozwoliłoby przejechać dystans 390 kilometrów.

Z oficjalnego komunikatu firmy dowiadujemy się ponadto, że będzie to najszybsza technologia ładowania EV spośród wszystkich aktualnie obecnych na rynku, a jej udostępnianie miałoby się odbywać za pomocą licencji.

Opracowana technologia została już wykorzystana w oferowanych przez Enevate bateriach wyposażonych w anody zawierające ponad 70 procent krzemu.

Baterie wykorzystujące nową technologię posiadają jeszcze jedną ważną z punktu widzenia użytkownika cechę, czyli dużą odporność na pracę w niskich temperaturach oraz efektywniejsze odzyskiwanie energii pochodzącej z hamowania rekuperacyjnego.

Nie da się ukryć, że jeśli omawiana innowacja okaże się tak sprawnie funkcjonująca, jak zapewnia producent, zniknie większość barier utrudniających rozwój elektromobilności. W ten sposób moment masowej rezygnacji z użytkowania konwencjonalnych samochodów będzie tylko kwestią czasu.