Elektromobilność Ustawę o wspieraniu elektromobilności senat przyjął bez poprawek 25 stycznia 2018 Elektromobilność Ustawę o wspieraniu elektromobilności senat przyjął bez poprawek 25 stycznia 2018 Przeczytaj także Elektromobilność Małe samochody elektryczne wracają do Europy. Producenci stawiają na niższe ceny Jeszcze dekadę temu małe samochody miejskie były podstawą europejskiego rynku motoryzacyjnego, a dziś ich udział znacząco spadł na rzecz większych i cięższych pojazdów. Jednak zmiana technologiczna związana z elektromobilnością oraz rosnące koszty energii i emisji CO₂ sprawiają, że producenci ponownie zaczynają inwestować w bardziej kompaktowe modele. Elektromobilność Autobus zamawiany przez aplikację. Zgierz testuje sposób na wykluczenie komunikacyjne Polskie miasta testują transport na żądanie, który ma uzupełniać tradycyjną komunikację publiczną, szczególnie w obszarach słabiej skomunikowanych. W ramach pilotażowego systemu elektryczne busy kursują po zgłoszeniach pasażerów z aplikacji mobilnej. Polska ustawa o wspieraniu elektromobilności trafiła do senatu. Za głosowało 61 senatorów, natomiast przeciw 27. Wyższa izba parlamentu nie wniosła żadnych poprawek. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta. W ustawie zapisano jakie mają być systemy wspierania rozwoju elektromobilności w naszym kraju. Powinny one głównie zachęcać do zakupu tego rodzaju pojazdów, np. poprzez zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydowe, zwolnienie tych aut z opłat parkingowych oraz umożliwienie większej amortyzacji w przypadku zakupu ich na firmę. Reklama Innym mechanizmem wsparcia ma być także rozwój infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, zwłaszcza w aglomeracjach i obszarach gęsto zaludnionych. Ustawa przewiduje budowę stacji ładowania wzdłuż największych tras drogowych prowadzących przez nasz kraj. Ma to umożliwić łatwe poruszanie się samochodami elektrycznymi i hybrydowymi w miastach i poza nimi. Jak planuje rząd, do końca 2020 roku powstać ma około sześć tysięcy punktów ładowania normalnej mocy i 400 punktów ładowania o mocy zwiększonej. W ustawie zawarto także możliwość wprowadzania tzw. „stref czystego transportu” przez samorządy. Władze lokalne będą mogły wyznaczać je na obszarze zwartej zabudowy mieszkaniowej, w której ruch samochodów innych niż elektryczne, wodorowe i ewentualnie gazowe, będzie mocno ograniczony. Ministerstwo Energii planowało wdrożenie opłaty za wjazd pojazdów spalinowych do tej strefy na poziomie do 30 zł za dzień, ale finalnie Sejm wykreślił ten zapis z projektu ustawy. Ustawa o elektromobilności wprowadza do prawa polskiego elementy dyrektywy UE dotyczące rozwoju infrastruktury dla pojazdów na paliwa alternatywne. Przepisy tej dyrektywy muszą wejść w życie do pierwszego lutego bieżącego roku, jeśli Polska nie chce otrzymać kar. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.