Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Lotnisko zasilane energią słoneczną

Lotnisko zasilane energią słoneczną

Według lokalnych mediów, międzynarodowe lotnisko w Koczin w Indiach jest pierwszym tego typu obiektem, który będzie zasilany wyłącznie dzięki fotowoltaice. Nowy projekt słonecznej o mocy 12 MW został oficjalnie otwarty w tym tygodniu.

Reklama

W znajdującej się w na południu Indii miejscowości Cochin postawiono w stu procentach na odnawialne źródła energii. Międzynarodowe lotnisko Cochin będzie w całości zasilane energią słoneczną. Pierwsze panele fotowoltaiczne(o mocy 100 kW) zamontowano już w 2013 r. Teraz przybędzie ich ponad 46 tysięcy, a Cochin International Airport zapowiada, że stanie się pierwszym lotniskiem na świecie zasilanym wyłącznie dzięki energii słonecznej. Spodziewana redukcja dwutlenku węgla w ciągu 25 lat działania systemu ma wynieść 300 tys. ton.

Lotnisko obsługuje aglomerację miasta Koczin zamieszkałą przez około 1,5 mln osób. Cała instalacja składa się z 46,15 tys. sztuk paneli, które zajmują powierzchnię około 18 hektarów. Farma fotowoltaiczna o mocy 12 MW ma produkować dziennie 50 do 60 MWh energii elektrycznej. Taka ilość energii ma całkowicie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb na energię infrastruktury lotniska.

Spółka posiadająca większość udziałów na lotnisku Koczin planuje sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii do Kerala State Electricity Board. Firma również ogłosiła, że będzie starała się znaleźć dodatkowe rozwiązania mające na celu ochronę środowiska i maksymalne pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych – póki co zwraca się ku tamom wodnym.

Całkowity podawany koszt inwestycji to około 9,5 mln dolarów. Projekt powstał w ciągu sześciu miesięcy. Produkowana energia elektryczna będzie wprowadzana do sieci energetycznej. „Solarny terminal” międzynarodowego portu lotniczego w Cochin zostanie otwarty i oddany do użytku w 2016 roku. Władze Indii nakłaniają, by inne porty lotnicze poszły tą samą drogą co lotnisko w Koczin.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.