Wiadomości OZE Krakowska kampania #NieDuś wręcza żółte kartki za palenie węglem i drewnem 26 czerwca 2018 Wiadomości OZE Krakowska kampania #NieDuś wręcza żółte kartki za palenie węglem i drewnem 26 czerwca 2018 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Pod koniec maja na terenie całego Krakowa pojawiły się charakterystyczne billboardy i plakaty z żółtą kartką na tle kłębów dymu. To element kampanii #NieDuś, która przypomina krakowianom o ustawie zakazującej palenia w piecach węglem oraz drewnem. Reklama Nowa ustawa wejdzie w życie już 1 września 2019 r. Po tym terminie wykorzystywanie do ogrzewania węgla i drewna będzie nielegalne. W kampanii wzięło udział kilka ważnych postaci związanych z Krakowem – są to głównie aktorzy, artyści, a także lekarze. W gronie ambasadorów akcji #NieDuś znaleźli się m.in. Anna Dymna, Grzegorz Turnau, Jerzy Stuhr oraz dr Janusz Skalski. Każda z powyższych osób wystąpiła w krótkim spocie video i wyraziła ubolewanie w związku z jakością krakowskiego powietrza. Krakowianom, którzy jeszcze nie wymienili swojego pieca na model proekologiczny, pokazana została żółta karta i przypomniano im, że jest to ostatnie ostrzeżenie przed wchodzącą w życie nową ustawą. „Ja marzę o tym, żeby z całego świata i z całej Polski przyjeżdżali ludzie do Krakowa i żeby tutaj mogli zaczerpnąć taki najcudowniejszy oddech i żeby się dobrze czuli. Niestety są w Krakowie ludzie, którzy ciągle jeszcze palą w swoich piecach węglem i drewnem. Od 1 września 2019 roku palenie nawet węglem i drewnem w piecach będzie nielegalne. A jeżeli zobaczycie, że ktoś ciągle dokłada do pieca, to po prostu go uduście. Nie duś! Nie duś! Tylko duś tych, którzy palą w piecach!” – podkreśla Anna Dymna, jedna z ambasadorek kampanii. Infografiki przypominające o nowej ustawie i akcji #NieDuś można zobaczyć na terenie Krakowa na ponad 600 plakatach, 150 citylightach oraz 100 billboardach. Kampania prowadzona jest również w komunikacji miejskiej i lokalnej prasie. Akcja objęła swym zasięgiem także media społecznościowe, do wzięcia w niej udziału zostali zaproszeni krakowscy influencerzy: vlogerzy, blogerzy, a także lokalni działacze społeczni. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.