Wiadomości OZE Na dachach kolejnych krakowskich biurowców pojawiły się pszczoły 20 lipca 2018 Wiadomości OZE Na dachach kolejnych krakowskich biurowców pojawiły się pszczoły 20 lipca 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Projekt zasiedlania dachów budynków ulami z pszczołami cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednym z miast, które kwateruje na swym terenie pszczoły, jest Kraków. 12 lipca bieżącego roku minął rok, od kiedy miasto w ramach projektu Pasieka Kraków postawiło na dachu jednego z budynków pierwszą pszczelą siedzibę. Reklama Obecnie na dachach dziewięciu krakowskich instytucji znajdują się pasieki. Początkowo akcja objęła swoim zasięgiem pięć lokalizacji, wśród których znalazły się dachy: Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej oraz przy Alei Powstania Warszawskiego, Nowohuckiego Centrum Kultury, Domu Erazma oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Niedawno do powyższej listy miejsc przyjaznych pszczelim lokatorom dołączyły także takie instytucje, jak Galeria Kazimierz oraz Bronowice Business Center. Ule umiejscowiono także poza dachami, na terenach Błoń Mogilskich oraz na łące nieopodal Ekospalarni. „Z myślą o krakowianach szukaliśmy w mieście takich miejsc, gdzie ule mogłyby stać na ziemi, skąd byłyby nie tylko widoczne, ale żeby można było także pod okiem pszczelarzy do nich zaglądać i obserwować pracujące pszczoły”, podkreśliła Violetta Bratuń, cytowana przez portal krakow.pl koordynatorka projektu Pasieka Kraków. Przedstawiciele akcji podkreślają, że pszczoły cieszą się sympatią krakowian. Z myślą o najmłodszych organizowane są specjalne warsztaty edukacyjne dotyczące pszczelarstwa, a starsi chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat latających mieszkańców za pomocą mediów społecznościowych, w których można śledzić bieżące funkcjonowanie krakowskich uli. Warto także podkreślić, że na terenie Krakowa zarejestrowanych jest blisko 300 pszczelarzy, którzy zakładają swoje pasieki także na terenie miasta. Projekt Pasieka Kraków może się także poszczycić kolejnym rokiem współpracy z Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich. Codzienne życie i pracę pszczół zamieszkałych nieopodal Ekospalarni można podglądać online dzięki kamerze internetowej, która transmituje na żywo obraz przy ulach. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.