Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europa zainstalowała 4,65 GW nowych mocy wiatrowych w I połowie 2018 roku

wiatraki turbiny wiatrowe

Europa zainstalowała 4,65 GW nowych mocy wiatrowych w I połowie 2018 roku

Według danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej Wind Europe w I połowie 2018 roku na terenie Europy zainstalowano 4,5 GW nowych mocy w ramach energetyki wiatrowej. Jest to spadek w instalacjach w porównaniu do 2016 roku – w analogicznym okresie zainstalowano 6,1 GW.

Reklama

W czołówce państw, które zainwestowały najwięcej w nowe moce wiatrowej, znajdują się Niemcy (1,6 GW), Francja (605 MW) oraz Dania (202 MW).

Nie jest zaskoczeniem także, że liderem w morskiej energetyce wiatrowej pozostaje Wielka Brytania. Anglia zainstalowała w I połowie 2018 roku 911 MW nowych mocy, Belgia – 175 MW, Dania – 28 MW.

Wind Installations H1 2018 e1532686443527

Prognozy przewidują, że w 2018 roku w sumie kraje europejskiej zainstalują 10,2 GW nowych mocy w ramach lądowych elektrowni wiatrowych oraz około 3,3 GW nowych mocy offshore.

„Jesteśmy na dobrej drodze do udanego roku pod względem nowych instalacji farm wiatrowych, ale wzrost jest napędzany przez zaledwie kilka rynków. Liczby te również maskują niepokojące trendy”, zauważył Pierre Tardieu, główny specjalista ds. polityki w Wind Europe. „Francja zainstalowała w tym roku wiele nowych wiatrów na lądzie, ale w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy nie wydała żadnego nowego pozwolenia na budowę elektrowni onshore ze względu na kwestię administracyjne. Pojawi się wiele elementów, tworząc niepewność w łańcuchu dostaw w przyszłości”, dodał Tardieu.

Przedstawiciel Wind Europe podkreślił, że inwestycje w produkcję, umiejętności, badania i rozwój mają miejsce tylko wtedy, gdy rządy zapewniają długoterminową widoczność łańcucha dostaw. Ta jasność pomaga podejmować nowe decyzje inwestycyjne i obniżać koszty. Rozwiązanie tych problemów będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia przez Europę celu, jakim jest 32% udział energii odnawialnej do 2030 roku w sposób efektywny pod względem kosztów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.