Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Brytyjczycy chcą nająć dno morza pod 6 GW mocy wiatrowych

morska farma wiatrowa

Brytyjczycy chcą nająć dno morza pod 6 GW mocy wiatrowych

Brytyjskie Crown Estate podało, że „zamierza potwierdzić” nowe plany dotyczące kolejnej rundy najmu dna morskiego na terenie Wielkiej Brytanii pod instalacje wiatrowe. Rządowa organizacja szacuje, że przeznaczone pod najem tereny mogą pozwolić na instalację do 6 GW nowych mocy wiatrowych.

Reklama

Obecnie prowadzona jest druga faza konsultacji dla rundy 4 konkursu na najem. Po jej zakończeniu ustalony zostanie finalny kształt konkursu. „Może on zostać uruchomiony na początku 2019 roku, utrzymując stały ciąg projektów do końca 2020 roku, czy nawet dłużej”, podaje Crown Estate.

Ostatnia runda konsultacji z zainteresowanymi stronami, całym rynkiem jak i, po raz pierwszy, z szerszą grupą niesprecyzowanych interesariuszy obejmie zaktualizowane propozycje dotyczące tej rundy dzierżawy dna morskiego dla terenów u wybrzeży Anglii, Walii i Irlandii Północnej.

„Zaktualizowane plany będą zawierały dalsze szczegóły dotyczące regionów, w których Crown Estate chce zaoferować kolejne prawa budowlane do dna morskiego. Zostały one sprawdzone i zaktualizowane wraz z odsetkami ustawowymi. W nowych planach znajdą się także dalsze szczegóły dotyczące proponowanego projektu przetargu”.

Informacje zwrotne z pierwszej rundy negocjacji były pozytywne, jak informuje rządowa agencja.

Rynek popiera plan budowy 6 GW nowych mocy off-shore i proponowany model leasingu. Uczestnicy konkursów przedstawili również szczegółowe informacje zwrotne na temat innych tematów, w tym skali i częstotliwości nowych umów leasingowych, kwestii przestrzennych, wielkości i rodzaju projektów oraz harmonogramu przetargu.

Starszy kierownik ds. Rozwoju, Jonny Boston, powiedział: „Widzieliśmy naprawdę zachęcającą odpowiedź na nasze propozycje dotyczące nowej dzierżawy, co świadczy o utrzymaniu zaufania do Wielkiej Brytanii jako znakomitego miejsca do inwestowania w morską energię wiatrową”.

„W miarę postępu proponowanego projektu przetargowego będziemy nadal ściśle współpracować z rynkiem i zainteresowanymi stronami, aby zapewnić, że nowe prawa są atrakcyjną i konkurencyjną ofertą, jednocześnie gwarantując zrównoważenie interesów wszystkich stron, które zainteresowane są morskim dnem. Ma to pomóc Wielkiej Brytanii w przejściu na niskoemisyjny miks energetyczny”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.