Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Shell i PGGM zainwestują w OZE

Shell i PGGM zainwestują w OZE

Naftowy gigant – firma Shell oraz holenderski fundusz inwestycyjny PGGM rozważają wspólny zakup holenderskiej spółki energetycznej Eneco. Firmy poinformowały, że połączyły swoje siły w związku aukcją.

Reklama

Eneco i jego udziałowcy ogłosili początek procesu prywatyzacji firmy w grudniu zeszłego roku. Shell i PGMM wspólnie informują, że są: „pod wrażeniem osiągnięć Eneco w zakresie transformacji energetycznej w Holandii poprzez szereg inwestycji w zrównoważony rozwój i odnawialne źródła energii”.

Shell i PGGM chcą „połączyć swoje doświadczenie, ambicje i możliwości finansowe, by w oparciu o zrównoważoną strategię Eneco tworzyć konkurencyjny wzrost w sektorze energii odnawialnej i usług dla milionów klientów w północno-zachodniej Europie”. Konsorcjum wskazuje, że jest głęboko zakorzenione w holenderskim społeczeństwie, dlatego też doskonale rozumie unikalną pozycję Eneco, jaką spółka zajęła w czasie wyzwań transformacji energetycznej.

Eneco postrzegane jest jako „platforma wzrostu” z ogromnym potencjałem inwestycyjnym w Holandii, ale także na innych międzynarodowych rynkach. – Eneco mogłoby realizować te cele jako niezależny byt, wykorzystując do tego swoją silną identyfikacje, doskonałe relacje z klientami i doświadczenie załogi – wyjaśniają przedstawiciele Shella i PGGM.

Transformacja energetyczna to dobra okazja do długoterminowych inwestycji w warunkach zrównoważonej ekonomii. Uważam, że Eneco może grać główną rolę we wspólnych ambicjach naszego konsorcjum – mówił Frank Roeters van Lennep, dyrektor ds. inwestycji w rynki prywatne w PGGM. – PGGM i Shell dostarczają komplementarnego doświadczenia w zakresie wszystkich aktywności Eneco, co powinno wesprzeć ją w zakresie zrównoważonego dostarczania energii w Europie północno-zachodniej.

Daje nam to ogromną okazję do zakupu kompletnego łańcucha energetycznego, od produkcji prądu ze źródeł odnawialnych, poprzez handel nim i dostawę do domów – mówi Maarten Wetselaar, dyrektor ds. gazu i nowych energii w Shellu. – Działania Eneco doskonale pasują do aktywności Shella na polu nowych energii i zgrywają się z ambicjami firmy do ciągłego znajdowania nowych możliwości redukcji emisji związków węgla i dostarczania czystszej energii.

Przedstawiciele konsorcjum wskazują na fakt, że przygotowania do aukcji są na początkowym etapie, a przeprowadzenie aukcji w warunkach kontrolowanych jest w pełni zrozumiałe z uwagi na specyfikę spółki. – Finalna decyzja co do kolejnych kroków zależy od udziałowców spółki – komentują.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.