Ford wprowadza na rynek elektryczną wersję pickupa serii F

16 pojazdów elektrycznych w 2022 roku – to plan amerykańskiego producenta samochodów. Ford, który do tej pory skupiał się na hybrydach, zmienia swoją strategię i inwestuje w elektromobilność.

Ford oświadczył, że planuje uruchomić całkowicie elektryczną wersję pickupów serii F. W zeszłym roku firma ogłosiła, że zamierza wypuścić na rynek 16 pojazdów z napędem elektrycznym w 2022 roku. Pierwszym samochodem byłby elektryczny CUV (Crossover Utility Vehicle) z zasięgiem do 300 mil (ok. 480 km).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Amerykańska firma bardziej skupia się na hybrydach niż na samochodach elektrycznych. Przykładem może być pickup F150, w którym układ hybrydowy miał zostać wprowadzony do 2020 roku. Inna amerykańska firma – Rivian, prowadząca badania w branży motoryzacyjnej, przedstawiła konkurencyjny model elektrycznego pickupa, podobnie jak Tesla. Również Lincoln ogłosił produkcję pojazdów elektrycznych inspirowanych Fordem Mustangiem.

Przyczyniło się to do zmiany strategii Forda. Firma teraz skupia się na produkcji modeli elektrycznych ciężarówek z serii F. Jednak w związku z dużą konkurencją na rynku projekt ten został wstrzymany, a Ford ogłosił produkcję hybrydowej wersji F150, a po niej elektrycznej wersji co najmniej jednego pickupa z serii F. Przy produkcji pojazdów elektrycznych firma zamierza współpracować z Volkswagenem.

Zamierzamy zelektryfikować serię F za pomocą akumulatora elektrycznego i hybrydowego i robimy to samo dla Transita. Wprowadziliśmy wersję Transita firmy PHEV, która będzie wykorzystywana na całym świecie – powiedział CEO Forda – Jim Hackett.