Nowy Jork wprowadził zakaz wykorzystywania styropianowych kubeczków

W Nowym Jorku nie uświadczymy już jednorazowych styropianowych kubeczków na napoje czy też innych pojemników na jedzenie wykonanych z tego materiału. Zakaz wszedł w życie z początkiem bieżącego roku i jest wynikiem pięciu lat starań antyplastikowych lobbystów, którzy przekonali władze miasta do kontynuowania swojej ekologicznej polityki pomimo sprzeciwu branży produkcji tworzyw sztucznych.

W 2013 roku rada miasta wprowadziła rozporządzenie zakazujące restauracjom, sklepom i innym punktom gastronomicznym posiadania, oferowania czy sprzedawania opakowań na jedzenie i napoje wykonanych z polistyrenu. Dotyczy to również takich elementów, jak popularne chrupki z polistyrenu wykorzystywane do wypełniania paczek.

Zakaz dotyczący polistyrenowych wypełniaczy paczek został wprowadzony z uwagi na fakt, że materiały te są trudne w recyklingu, zrównoważonym przetwarzaniu i utylizacji zarówno dla samych konsumentów, jak i zakładów przetwarzania odpadów.

Jakkolwiek zarządzenie weszło w życie z początkiem roku, to objęte nim miejsca mają sześć miesięcy na dostosowanie się do niego, zanim Departament Sanitarny zacznie sprawdzać, jak wygląda sytuacja, i nakładać ewentualne kary. Po 30 czerwca br. za pierwsze złamanie grozi kara w wysokości 250 dolarów. Kolejne mogą być wyższe, jeśli sytuacja będzie się powtarzać.

Wiele restauracji w Nowym Jorku porzuciło już polistyrenowe opakowania, by dostosować się do wchodzącego w życie zakazu. Niektóre z nich wybrały aluminiowe pojemniki, a inne kompostowalny papier czy inne, ale łatwiejsze w recyklingu, tworzywa sztuczne.

Od czasu pojawienia się na rynku w latach 70. XX wieku pojemniki na żywność i napoje ze spienionego polistyrenu stanowią problem ekologiczny między innymi ze względu na ich kruchość, ponieważ łatwo się rozdzielają na drobne kawałki i zaśmiecają ulice, parki czy plaże. Co gorsza, piana jest spłukiwana do kanalizacji burzowej i dostaje się do lokalnych dróg wodnych, gdzie ryby i ptaki mylą kawałki pianki z żywnością. A jeśli pojemniki trafią na wysypisko, mogą przeleżeć tam nawet ponad sto lat.

Cena ekologicznych opakowań jest porównywalna do tych z polistyrenu, jednakże władze zapewniły awaryjne wyjście dla restauracji, dla których miałoby to być zbyt dużym obciążeniem. Miejsca o przychodzie brutto poniżej pół miliona dolarów rocznie niebędące w stanie znaleźć zamienników o porównywalnej cenie mogą zostać zwolnione z tego obowiązku przez władze miasta.

Plastikowe słomki odchodzą do lamusa. Co je zastąpi?

Obrazek: Felixgeronimo

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.