Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W jaki sposób drony mogą być wykorzystywane w energetyce?

W jaki sposób drony mogą być wykorzystywane w energetyce?

Rozwój technologiczny niesie ze sobą przemiany, które stopniowo zmieniają funkcjonowanie wielu branż. Bezzałogowe systemy lotnicze, popularnie nazywane dronami, mogą znaleźć zastosowanie także w takich dziedzinach gospodarki, które nie bywają z nimi od razu kojarzone. Z tego względu o możliwych sposobach zastosowania dronów w energetyce opowiedział Mateusz Komarek, przedstawiciel firmy Nadowski – Instrumenty Geodezyjne.

Reklama

Przede wszystkim bezzałogowce jako nowa technologia, dobrze rokująca na świecie, daje nam ogromne możliwości w zakresie inspekcji sieci wysokiego napięcia dlatego, że mamy możliwość zastosowania bardzo precyzyjnych sensorów pomiarowych, takich jak skanery laserowe, wysokiej rozdzielczości aparaty RGB oraz kamery termowizyjne, które dają wiele możliwości z zakresu wykrywania uszkodzeń elementów konstrukcyjnych – zauważył Mateusz Komarek.

Zastosowań dronów w energetyce jest o wiele więcej. Urządzenia te mogą być wykorzystywane do inspekcji paneli fotowoltaicznych i służyć do wykrywania hotspotów, ale również dzięki bezzałogowcom możliwe jest zlokalizowanie uszkodzeń bądź zabrudzeń związanych z normalnym funkcjonowaniem paneli PV. Drony znacznie skracają czas takiej inspekcji, zwłaszcza w przypadku tych farm fotowoltaicznych, które zajmują spore powierzchnie. Dodatkowo koszty przeglądu z ich wykorzystaniem są o wiele niższe.

Kontrola wizyjna możliwa dzięki bezzałogowcom jest nie tylko szybsza i sprawniejsza, ale również bezpieczniejsza. Zastosowanie tych urządzeń eliminuje konieczność wysyłania fachowców na duże wysokości, by dokonali oni przeglądu paneli fotowoltaicznych i zdali raport z występowania ewentualnych usterek.

Polskie firmy, które dystrybuują energię elektryczną jak najbardziej są zainteresowane, nawet już można powiedzieć, że wykorzystują tego typu rozwiązania, ale są one na bardzo początkowym etapie. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu też nasze wielowirnikowce i platformy będą funkcjonowały w polskiej przestrzeni powietrznej właśnie jako narzędzia [służące] do inspekcji infrastruktury energetycznej – wyraził nadzieję przedstawiciel firmy Nadowski.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.