Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Warszawa: kolejne antysmogowe chodniki już wkrótce!

Warszawa: kolejne antysmogowe chodniki już wkrótce!

Pierwszy antysmogowy chodnik w Warszawie już jest! Znajduje się przy rondzie Daszyńskiego. Zrobiony jest z betonowych płyt o właściwościach fotokatalitycznych, dzięki którym redukuje stężenie szkodliwych substancji – tym samym jest w stanie poprawić jakość powietrza w okolicy o około 30%.

Reklama

koszt chodnika antysmogowego

Test pierwszego antysmogowego chodnika przy rondzie Daszyńskiego wypadł pozytywnie, więc Warszawa zamierza zainwestować w to rozwiązanie. Kolejne nawierzchnie pochłaniające smog pojawią się na: al. Lotników (chodnik o powierzchni ponad 5300 m2), al. Wojska Polskiego (6 tys. m2), al. Solidarności (450 m2), ul. Czechowa – Sejmikowa (ponad 2 tys. m2) i ul. Zawodzie (1500 m2).

jak działają antysmogowe chodniki

Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski, podkreśla, że tego typu inwestycja to jeden z innowacyjnych kroków w walce o czyste powietrze: – Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę. To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego. Ich efektywność została potwierdzona badaniami.

Za powstanie chodnika przy rondzie Daszyńskiego odpowiedzialna była firma Skanska we współpracy m.in. z Zarządem Dróg Miejskich oraz producentem betonu o właściwościach fotokatalitycznych – Górażdże Cement SA. Ze względu na sukces Skanska w planach ma kolejne inwestycje w tego typu nawierzchnie, na: ul. Górczewskiej (chodnik o powierzchni 5300 m2), al. Jerozolimskich (4700 m2), ul. Idzikowskiego (4800 m2) i al. Reymonta (5100 m2).

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.