W Singapurze powstaje najpiękniejsze lotnisko świata

Już dzisiaj, 17 kwietnia, odbędzie się oficjalne otwarcie Jewel Changi Airport w Singapurze. Turystów ma przyciągnąć nie tylko potrzeba podróży do innych krajów. W obiekcie zbudowano bowiem 40-metrowy wodospad otoczony dżunglą!

Singapur nie od dziś uchodzi za pioniera budowy zielonych miast i harmonijnego wtapiania zieleni w architektoniczne, designerskie otoczenie. Tym razem wzorem do naśladowania jest Jewel Changi Airport, którego budowę rozpoczęto w 2014 roku. Według spekulacji lotnisko ma obsługiwać rocznie 40-50 mln turystów.

Serce lotniska – wodospad otoczony zielenią

Najciekawszą ozdobą lotniska jest 40-metrowy wodospad – największa konstrukcja tego typu zbudowana wewnątrz budynku. Co minutę przez dach (szklano-metalową, ażurową kopułę) wlewa się 40 tys. litrów wody. W dodatku wieczorami na wodospadzie mają być przedstawiane spektakle barwne – iluminacje. W otoczeniu wodospadu znajdują się cztery kondygnacje gęsto obsadzone zielenią pochodzącą z różnych rejonów (Brazylii, Tajlandii, Malezji, Chin, USA). Obejmuje to 120 gatunków (z czego 5% stanowi rodzima flora) i przekłada się na ponad 2 tys. drzew i ponad 100 tys. krzewów. Część roślin wkomponowana jest w donice na kształt popularnych w rejonie zwierząt.

Nowoczesny kompleks ma z założenia skutecznie walczyć z konkurencją: Kuala Lumpur International Airport oraz Bangkok’s Suvarnabhumi International Airport. Obiekt zaprojektował Moshe Safdi. Koszty budowy oszacowano na 1,27 mld dolarów. Lotnisko można było odwiedzać przez kilka ostatnich dni, jeszcze przed oficjalnym otwarciem.

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.