Wiadomości OZE Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE 22 lipca 2019 Wiadomości OZE Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE 22 lipca 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Ministerstwo Energii poinformowało w piątek, że w wyniku głosowania 417 posłów przyjęta została nowelizacja ustawy o OZE. Według przyjętej ustawy, aukcje dla źródeł odnawialnych mogą zostać przeprowadzone jeszcze w 2019 roku. Realizacje aukcji pozwolą na zrealizowanie 15 proc. celu OZE na 2020 r. Reklama Spis treści TogglePakiet prosumenckiSpółdzielnie energetyczneAukcje OZE Nowelizacja została przyjęta większością głosów przez Sejm i trafiła do Senatu Pakiet prosumencki Ustawa rozszerza dotychczasową definicję prosumenta, czyli odbiorcy końcowego, który pozyskuje energię na własne potrzeby – wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Według przyjętych zmian, prosumentami będą mogli zostać mali i średni przedsiębiorcy, dla których wytwarzanie energii nie jest przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej. Ustawa zakłada magazynowanie lub sprzedaż energii – na uzgodnionych warunkach – wybranemu sprzedawcy w korzystnym systemie opustów. Spółdzielnie energetyczne Nowelizacja pozwala na założenie na obszarach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich spółdzielni energetycznych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewniło, że Spółdzielnie będą miały prawo do rozliczania się z nadwyżek energii elektrycznej według prosumenckiego systemu opustów. – “Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają energię elektryczną z mikroinstalacji (czyli do maksymalnej mocy 50 kW), dla których wytwarzanie energii elektrycznej nie jest głównym obszarem działalności, będą mogli być prosumentami energii odnawialnej. To samo dotyczy spółdzielni energetycznych, które będą mogły powstawać na wsiach i w gminach miejsko-wiejskich. Przyjęta dziś ustawa to jedna z dróg do zmniejszenia emisyjności naszej energetyki bez szkody dla polskiej gospodarki” – poinformowała minister Jadwiga Emilewicz. Aukcje OZE Ministerstwo Energii zamierza przyspieszyć inwestycje w OZE, w celu zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii o 15 proc. w końcowym zużyciu brutto, do końca 2020 r. Do realizacji tego planu niezbędne jest przeprowadzenie przez Urząd Regulacji Energetyki aukcji, które pozwolą na budowę 2500 MW nowych mocy w energetyce wiatrowej. Jak podało PAP, według prognoz Ministerstwa – “łączny przyrost produkcji energii elektrycznej z OZE z aukcji w 2019 r. będzie rzędu 10 TWh, a łącznie z aukcjami z roku 2018 – ok. 35 TWh”. Nowelizacja została przyjęta większością głosów przez Sejm i trafiła do Senatu “Pakiet prosumencki” jest efektem prowadzonych prac przez Międzyresortowy Zespół ds. Ułatwień Inwestycji w Prosumenckie OZE koordynowany przez minister Jadwigę Emilewicz. Stanowi on pierwszą część zmian przygotowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, w 2019 roku Polska może znaleźć się na 4. miejscu pod względem przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych w UE. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.