Wiadomości OZE Podsumowanie programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej 16 października 2019 Wiadomości OZE Podsumowanie programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej 16 października 2019 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) jest projektem, który zaczął się w lutym 2018 roku i działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Wśród zadań Sieci było zainstalowanie mierników zanieczyszczenia powietrza i tablic informacyjnych w szkołach oraz prowadzenie działań edukacyjnych dla dzieci, rodziców oraz społeczności lokalnych. W projekcie udział wzięło ponad 330 szkół. Reklama Pierwszą szkołą, w której projekt oficjalnie rozpoczęto, był Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. W ramach podsumowania działań 9 października podpisano porozumienie pomiędzy Instytutem badawczym NASK a firmą Microsoft, które razem zrealizują prototyp predykcji zanieczyszczenia. – ESA doskonale trafia w potrzebę rozmawiania o smogu i walki z nim. Batalię z zanieczyszczeniami powietrza może i powinna wspierać technologia – powiedział minister Marek Zagórski. – Dane z zainstalowanych w szkołach mierników zanieczyszczenia powietrza (SMOG) są wysyłane do NASK (red. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) za pośrednictwem internetu lub Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), jeśli szkoła jest już do niej podłączona. Liczby ESA Podczas spotkania w Makowie przedstawiono również konkretne liczby ESA – dzisiaj projekt obejmuje 337 szkół, w których stale dokonywane są pomiary zanieczyszczenia powietrza. W okresie styczeń 2018 – marzec 2019 w 209 placówkach przeprowadzono zajęcia edukacyjne oraz szkolenia, w których udział wzięło łącznie 50 598 uczniów, 33963 rodziców i opiekunów, 3093 nauczycieli oraz 923 lokalnych mieszkańców. Pomiary można zobaczyć tutaj: https://esa.nask.pl/ . Partnerem merytorycznym jest Polski Alarm Smogowy. Ministerstwo Cyfryzacji w celu zmobilizowania gmin w ramach edukacji ekologicznej organizuje, za pośrednictwem NASK, nowy program “Razem dla czystego powietrza”. – Rozpoczął się już okres grzewczy, co oznacza, że wszyscy coraz wyraźniej widzimy, jak bardzo potrzebna jest walka ze smogiem. NASK, w oparciu o możliwości jakie daje szkołom OSE, będzie aktywnie wspierał infrastrukturalne działania związane z rozwojem sieci mierników zanieczyszczenia powietrza, które dadzą lokalnym społecznościom szansę samodzielnej obserwacji sytuacji w ich okolicy – powiedział Bartłomiej Klinger, dyrektor ds. Projektów Administracyjno-Edukacyjnych NASK. – Zapraszam do współpracy wszystkich, którzy na swoim terenie chcą wesprzeć nasze działania – firmy, urzędy, szkoły. SMOG i AI Wspomniane porozumienie, na podstawie którego Microsoft i NASK będą współpracowały w wykonaniu prototypu od prognozowania zanieczyszczenia, jest kolejnym etapem rozwijającym ESA pod względem technologicznym. Prototyp ma używać sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej w celu przewidywania zanieczyszczeń powietrza w konkretnych lokalizacjach. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.