Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zmniejszona absorpcja CO2 w lasach deszczowych – czy taki scenariusz jest możliwy?

Zmniejszona absorpcja CO2 w lasach deszczowych – czy taki scenariusz jest możliwy?

Drzewa są społecznie postrzegane jako nasz potężny sojusznik zmniejszający emisję dwutlenku węgla. Bywa jednak, że ich rola jest przeceniana, bo szacunki odnoszą się jedynie do liczby i wieku drzew (czy drzewostanu). Tymczasem zdolność absorpcyjna zależy od wielu czynników. Nie jest stała, co pokazują ostatnie badania naukowe dotyczące lasów deszczowych Amazonii.

Reklama

Według szacunków Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) lasy deszczowe Amazonii pochłaniają ¼ dwutlenku węgla, który jest uwalniany ze spalania paliw kopalnych.

Obowiązujące dotychczas modele klimatyczne zakładały, że zdolność absorpcyjna lasów pozostanie na stałym poziomie także w przyszłości. – Ale jak dotąd nie ma na to dowodów – podkreśla dr Katrin Fleischer.

Stały poziom absorpcji lasów deszczowych to powszechny mit?

Dr Katrin Fleischer, profesor ds. interakcji między atmosferą a powierzchnią ziemii z Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego, uważa za całkiem możliwe, że zdolność absorpcji lasów deszczowych w przyszłości spadnie. Wraz z ekologami i modelarzami stworzyła symulację 14 ekosystemów. Badała wpływ substancji odżywczych i jej niedoborów na produkcję biomasy (i tym samym efektywność wchłaniania CO2) w rejonie Amazonii. Symulacje uwzględniły 15 najbliższych lat. W wywiadzie dla sciencedaily.com podkreśliła, że: „większość modeli ekosystemów pozwalających na symulację przyszłego rozwoju ekosystemów została opracowana dla umiarkowanych szerokości geograficznych, gdzie ogólnie występuje wystarczająca ilość fosforu. Jednak na wielu obszarach regionu Amazonii brakuje go – ekosystem ma wiele milionów lat, a gleba jest wypłukana z substancji odżywczych”.

Rezultatem prac było stwierdzenie dużej zależności pomiędzy CO2 a fosforem i stworzenie raczej pesymistycznych prognoz. Dodatkowy dwutlenek węgla może być wchłonięty, jeśli w glebie jest dostępna wystarczająca ilość fosforu. W przeciwnym wypadku efekt nawożenia CO2 wyraźnie się zmniejsza. Symulacje sugerowały średni spadek absorpcji o 50%, wskaźnik w niektórych przypadkach zmniejszył się nawet o 100%. – Oznaczałoby to, że las deszczowy osiągnął już swoją granicę i nie byłby w stanie wchłonąć więcej dwutlenku węgla emitowanego przez człowieka – wyjaśnia Fleischer. Dokładne wyniki opublikowano w pracy zbiorowej, pt.: „Amazon forest response to CO2 fertilization dependent on plant phosphorus acquisition”.

Źródło: sciencedaily.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.