Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zawód: miejski ogrodnik. Toruń i Warszawa już go mają

Zawód: miejski ogrodnik. Toruń i Warszawa już go mają

W Toruniu i na warszawskim Ursynowie stworzono stanowisko miejskiego ogrodnika. Taka osoba jest także w Łodzi. Co leży w zakresie jej zadań? Między innymi praca z inwestorami i dbanie o przestrzeń zieloną w mieście. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ogrodnik miejski to stanowisko, które w miastach staje się coraz bardziej potrzebne. Wśród zadań takiego pracownika jest nadzór nad projektami dotyczącymi przestrzeni zielonej, a także współpraca z inwestorami i deweloperami. Osoba na tym stanowisku będzie uczestniczyła też w planowaniu przestrzennym i odbiorze budynków do użytku.

– Zadaniem biura ogrodnika miejskiego będzie utrzymanie zieleni w mieście w pełnym zakresie – od przygotowania poszczególnych etapów prac związanych z zielenią, poprzez realizację, czyli prace służb i firm, które wykonują te zadania, po przygotowanie finansowe kolejnego okresu – wyjaśnia Michał Zaleski, prezydent Torunia.

– Osoba, która będzie dyrektorem tego wydziału, będzie zarazem ogrodnikiem miejskim – dodaje prezydent.

Uruchomiony będzie też nowy wydział środowiska i ekologii. – Będzie to wydział funkcjonujący bardziej programowo, w kierunku przygotowania i ukształtowania działań, które później dojdą do realizacji i będą wykonywane przez inne działy i jednostki miasta. Działania te mają spowodować, że doprowadzimy do istotnego ograniczenia zagrożeń środowiskowych w Toruniu – mówi Zaleski.

Ursynów też ma miejskiego ogrodnika

Na warszawskim Ursynowie kwestią ochrony przestrzeni miejskiej i nadzorem związanym z nasadzeniami nowych drzew zajmuje się urzędniczka, która wcześniej pracowała w wydziale ochrony środowiska. Nie jest to nowy etat, ale inne będą zadania –  głównie zajmowanie się polityką ekologiczną dzielnicy.

Tymczasem w Łodzi funkcję ogrodnika miejskiego będzie pełnić Małgorzata Melińska – z wykształcenia architekt krajobrazu, która wcześniej była odpowiedzialna za rewitalizację terenów zielonych wokół akwenu Rutki.

– Chcemy mieć trawniki, których potencjał ekologiczny będzie zwiększony poprzez bioróżnorodność, przez gatunki które samodzielnie potrafią wytrzymać zmieniające się warunki pogodowe. Chcemy, żeby w symbiozie ze światem roślin funkcjonował świat zwierząt i ludzi. Dlatego wprowadzamy stanowisko ogrodnika miejskiego, który będzie czuwał nad całością spraw związanych z zielenią miejską – w parkach, przy placach zabaw, drogach, na trawnikach, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków użyteczności publicznej i który będzie planował nasadzenia. Będziemy starali się pozyskać sojuszników do działania w tym zakresie – stowarzyszenia i instytucje, wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnię mieszkaniową – mówi serwisowi plonszczak.pl burmistrz Andrzej Pietrasik.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.