Wiadomości OZE Płuca pokażą Ci, czym oddychasz! 19 listopada 2019 Wiadomości OZE Płuca pokażą Ci, czym oddychasz! 19 listopada 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Od 14 listopada (Dzień Czystego Powietrza) kilka regionalnych komórek Polskiego Alarmu Smogowego wystawi instalacje z kilkumetrowym modelem ludzkich płuc, które będą filtrować powietrze. W zależności od poziomu zanieczyszczenia będą miały inny kolor. Akcja będzie trwać w kilku miastach. Reklama Płuca są zbudowane materiału przepuszczającego przez siebie powietrze, na którym będą się osadzały cząsteczki smogu. Od tego zanieczyszczenia instalacja zmieni kolor. Pojawi się sześć takich konstrukcji. Pierwsza jest już w Oświęcimiu i będzie pracować do 28 listopada. Kolejne będą wystawione w Czernichowie (29.11 – 13.12), Wieliczce (14.12 – 28.12), Zabierzowie (30.12.2019 – 13.01.2020), Niepołomicach (14 – 28.01.2020) oraz w Warszawie (29.01 – 12.02.2020). – Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach – wyjaśnia Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego. – Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 w danej godzinie. Akcja PAS nazywa się „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fatalną jakość powietrza w polskich miastach, do której przyczynia się przede wszystkiem spalanie węgla i drewna. – W samej Małopolsce spośród pół miliona kotłów na węgiel i drewno w ubiegłym roku wymieniono zaledwie 16 tys. Do zakończenia procesu wymiany najgorszej jakości kotłów mieszkańcy nie mają dużo czasu. W województwie małopolskim i mazowieckim uchwały antysmogowe wyznaczają termin do końca 2022 r. – dodaje Kozłowska. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.