Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Azerbejdżan chce eksportować rozwiązania inżynieryjne dla branży OZE

Azerbejdżan chce eksportować rozwiązania inżynieryjne dla branży OZE

Państwowa Agencja Energetyki Odnawialnej Azerbejdżanu bierze udział w zagranicznych przetargach dotyczących dostarczenia rozwiązań inżynieryjnych dla branży OZE – poinformował w rozmowie z agencją Trend wiceszef Agencji Jamil Melikov.

Reklama

Według Melikova, Baku posiada pewne perspektywy w zakresie eksportu rozwiązań oraz technologii: Nie są one wielkie. Bardzo trudno jest konkurować z chińskimi producentami sprzętu w sektorze energetyki odnawialnej. Jednak obecnie staramy się bardziej wejść na rynek eksportu usług niż na rynek eksportu towaru. Występujemy w roli dostawcy rozwiązań inżynieryjnych. Możemy zbudować elektrownie, możemy je sami eksploatować, możemy powrócić do inwestycji poprzez sprzedaż energii temu czy innemu państwu. W taki sposób będziemy mieli możliwość eksportu naszych towarów, usługi, własności intelektualnej. W tym sensie już dzisiaj bierzmy udział w różnych przetargach. Jest kilka projektów pilotażowych, są projekty prezentacyjne – i w Dubaju jak i w Gruzji – stwierdził Melikov.

Jego zdaniem rozwijanie projektów w sektorze OZE jest opłacalne nawet przy niskich cenach surowców energetycznych.

Energetyka odnawialna korzysta z bezkosztowych zasobów. Niemal 70 procent ceny energii elektrycznej i jakiegokolwiek innego źródła energii – np. energia cieplna – zawierają w sobie cenę surowców energetycznych. Dlatego teoretycznie, myślę, że w najbliższej przyszłości będzie poza konkurencją. W zasadzie w wielu niewielkich projektach możemy znacząco i dość istotnie konkurować z tradycyjną energetyką. W tych miejscach gdzie jest konieczność dostaw energii a brakuje infrastruktury, gdzie trzeba położyć linie, zbudować transformatory lub podstacje, można po prostu zbudować elektrownie słoneczną czy wodną i w ten sposób zapewnić dostawy energii dla konkretnej lokalizacji – uważa wiceszef azerskiej Agencji Energetyki Odnawialnej.

Według Melikova, obecnie Agencji trudno jest konkurować w tych regionach gdzie od lat istnieje infrastruktura tradycyjnej energetyki.

Wykopanie studni artezyjskiej gdziekolwiek pośrodku pola, postawienie pomp i zamontowanie systemu nawadniania jest znacznie tańsze właśnie dzięki energetyce odnawialnej, energii słonecznej niż pociągnięcie tam linii i budowę stacji transformatorowych – powiedział Melikov.

Obecnie zdolności systemu energetycznego Azerbejdżanu przewyższają 12 tys. MW. Potencjał OZE w tym kraju wynosi ponad 25,3 tys. MW, co pozwoli na produkcję 62,8 mld kWh rocznie. Do 2020 roku azerskie moce zainstalowane w OZE mają osiągnąć poziom 2 676 MW co odpowiada ok. 20 procent produkowanej energii w Azerbejdżanie. Największy potencjał ma energetyka słoneczna, której moc szacuje się na 5 000 MW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.