Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdańsk: pierwsza edycja Zielonego Budżetu Obywatelskiego

Gdańsk: pierwsza edycja Zielonego Budżetu Obywatelskiego

Radni miasta Gdańsk przegłosowali ustawę o utworzeniu Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Na projekty związane z zielenią miejską zostanie przeznaczone od 20 do 30% kwoty Budżetu Obywatelskiego. 

Reklama

Gdańsk przeznaczy 4 mln z Budżetu Obywatelskiego na tereny zielone

Projekt ustawy został zgłoszony podczas zebrania rady miejskiej w połowie stycznia. Z łącznej puli Budżetu Obywatelskiego (wynoszącej 18,4 mln zł) na rozwijanie terenów zielonych przeznaczona zostanie suma ok. 4 mln zł.

– To 4 mln, które wydzieliliśmy z kwoty BO. Jego wysokość jest zapisana ustawowo. Wraz z rosnącym budżetem miasta będzie się też zmieniać jego wysokość. Chcieliśmy, żeby zarówno z projektów dzielnicowych, jak i miejskich, wyznaczyć pulę na projekty zielone. Dajemy mieszkańcom okazję, aby w tego typu zielonych projektach zgłaszali swoje propozycje. To na razie projekt pilotażowy. Jeżeli dobrze się przyjmie będziemy starali się go rozwijać – podkreśla  Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, cytowany przez portal dziennikbaltycki.pl.

Zasady wprowadzenia Zielonego Budżetu Obywatelskiego nie są dla wszystkich przejrzyste pod względem organizacyjnym. Zdaniem Przemysława Malaka, radnego Prawa i Sprawiedliwości, ZBO powinien być odrębnym programem posiadającym oddzielne finansowanie. 

– Obecnie w Budżecie Obywatelskim wprowadzono pewnego rodzaju ograniczenie możliwości wyboru projektów przez mieszkańców, zapewniając 20% finansów z puli całego BO na realizację Zielonego BO. Jest to pewnego rodzaju zaprzeczenie idei BO, zgodnie z którą to obywatele sami decydują, na co wydać pieniądze z budżetu miejskiego – zauważa Przemysław Malak, przywoływany przez dziennikbaltycki.pl.

Rodzaje projektów, które może objąć program

Ostatecznie projekt Zielonego Budżetu Obywatelskiego został przegłosowany podczas styczniowej rady miejskiej. Projekty, które będą mogły zostać zrealizowane w ramach nowo powstałego programu, można zgłaszać w następujących obszarach:

  • parki kieszonkowe, czyli niewielkie tereny zielone (zajmujące obszar od 300 do 1000 m2), charakteryzujące się ogólnodostępnością, wyposażone w małą architekturę i służące jako miejsce do biernego wypoczynku;
  • kształtowane w zieleni przestrzenie rekreacyjne, gdzie będzie można uprawiać czynną rekreację;
  • ogrody deszczowe, czyli obiekty retencyjne służące do zagospodarowywania wody opadowej pochodzącej z pobliskich terenów;
  • dodatkowe nasadzenia roślin na obszarach wchodzących w skład zieleni miejskiej, mogą to być skwery, zieleńce, parki etc.;
  • renowacja istniejących obszarów zieleni miejskiej: parków, skwerów, zielonych pasów przydrogowych.

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.