Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Instalacje fotowoltaiczne a bezpieczeństwo pożarowe – kolejna nieprzemyślana regulacja ustawy?

Instalacje fotowoltaiczne a bezpieczeństwo pożarowe – kolejna nieprzemyślana regulacja ustawy?

Podczas ostatniego posiedzenia sejm przyjął nowelizację ustawy o Prawie Budowlanym, która dotyczy również instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła. Na szczęście, nadal nie jest konieczna zgoda na budowę instalacji, ale ma ona zostać zamontowana tak, aby spełniać zasady bezpieczeństwa pożarowego. 

Reklama

Nowe regulacje dla fotowoltaiki

Na podstawie zmiany artykułu 29, ust. 4, pkt. 3c, po wejściu w życie nowelizacji mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 6,5 kW, instalacje z pompą ciepła oraz z wolnostojącymi kolektorami słonecznymi, choć nadal nie potrzebują specjalnej zgody na budowę, to obowiązkowo ich projekty muszą być uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych (w kwestii spełniania wymogów przeciwpożarowych) oraz zgłoszone do organów Państwowej Straży Pożarnej.  

Komentatorzy z branży fotowoltaicznej dla portalu gramwzielone.pl zwracają uwagę na problemy, które pojawią się po stronie instalatorów. Bardzo możliwe, że to tylko skomplikuje odnalezienie odpowiednich regulacji wskazujących, które obiekty budowlane podlegają nowym zasadom. W nowelizacji brakuje też przepisów, które jasno ustaliłyby, jakich uzgodnień należy dokonać z rzeczoznawcą oraz jakie powinny być wymagania dla instalacji OZE z zachowaniem bezpieczeństwa pożarowego i w zależności od obiektu budowalnego.

Obecnie projektanci instalacji fotowoltaicznych stosują główne wyłączniki przeciwpożarowe, które są wymagane od kubatury strefy pożarowej powyżej 1000 m3. Służą one głównie do wyłączenia napięcia z obwodów DC. W projekcie ustawy nie ma również wzmianki o stosownej formie zgłoszenia instalacji do Państwowej Straży Pożarnej. Taki wzór powinien być pomocny strażakom podczas ewentualnej akcji gaśniczej. 

Nowelizacja ustawy nadal jest w procesie legislacyjnym. Żeby zaczęła obowiązywać, musi minąć pół roku od momentu podpisania jej przez Prezydenta.

Źródło: gramwzielone.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.