1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Gdańsku opłaca się być zielonym

ochrona srodowiska

W Gdańsku opłaca się być zielonym

Złote monety za rzetelną pracę, a zielone – za działania na rzecz środowiska. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad systemem, który nagradza za postawy prośrodowiskowe.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nagroda za segregację śmieci

Greencoin jest alternatywną walutą. Posłuży ona jako wynagrodzenie dla mieszkańców Gdańska, którzy działają dla dobra natury. Wszystko w ramach projektu naukowego, prowadzonego pod kierownictwem Kacpra Radziszewskiego, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Wspiera go m.in. warszawska Szkoła Główna Handlowa.

Miliony monet 

Zielona waluta ma zachęcać gdańszczan do bycia bardziej eko. Radziszewski podkreśla, że system będzie bazował na postawach mieszkańców, niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej. 

– Chcemy by przyczynił się on do zmiany nawyków mieszkańców Gdańska jak i miał wpływ na zmniejszenie nierówności społecznych, poprzez nagradzanie użytkowników systemu bazując na ich zachowaniu tłumaczy badacz, cytowany w komunikacie prasowym uczelni. 

System skrojony na potrzeby Gdańska

Badania skoncentrują się na trzech obszarach. Pierwszy z nich, ekonomiczno-środowiskowy, pomoże wybrać prośrodowiskowe zachowania i nadać im wartość w greencoinie. Aspekt społeczny zbada obecne nawyki, zachowania i zaangażowanie mieszkańców Gdańska w ochronę środowiska. Natomiast trzeci obszar obejmuje technologiczne możliwości wdrożenia greencoina, w tym zaprojektowanie aplikacji na telefon. Wyniki pozwolą jak najlepiej dostosować zieloną walutę do potrzeb gdańszczan. 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot. Noah Buscher / Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.