Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekobiblioteczka #5

ekobiblioteczka

Ekobiblioteczka #5

Wiosna w tym roku wyjątkowo nas zaskakuje. Promienie Słońca i ciepłe powiewy wiatru przeplatają się z opadami śniegu. To dobry moment, aby sięgnąć po książkę wyjaśniającą zjawiska pogodowe. W kwietniowej Ekobiblioteczce znajdziecie również lekturę opowiadającą o polskiej dzikiej naturze, którą można spotkać w centrum Warszawy. Jesteście ciekawi, co dla Was przygotowaliśmy? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych

Simon King i Clare Nasir, Dom Wydawniczy Rebis

178406339 1402919843390077 6629704594023915832 n

Decyduje o tym, czy nad morze wybierzemy się w lipcu, czy we wrześniu. Determinuje nasz codzienny ubiór. Zmusza do porzucenia porannego joggingu na rzecz bieżni. Pomaga przerwać niezręczną ciszę. A my ciągle na nią narzekamy. 

Pogoda. Jak wiele o niej wiemy?

Jak twierdzą Simon King i Clare Nasir, wszyscy jesteśmy meteorologami. Codziennie oceniamy stan pogody. Spoglądanie w niebo to naturalna czynność, która podpowiada nam, co stanie się za chwilę. Odcienie nieba, wysyłane przez nie sygnały, zawirowania i kształty kłębiące się na horyzoncie to wskazówki mówiące nam, jak się poczujemy, gdy wyjdziemy z domu.

Niezależnie od tego jak szeroka jest nasza wiedza, książka “Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych” na pewno nas zaskoczy. W końcu stworzyli ją eksperci, przed którymi pogoda nie ma żadnych tajemnic. Autorzy są nie tylko meteorologami, ale i prezenterami pogody w brytyjskich kanałach telewizyjnych i twórcami podcastów. Wiedzą, jak przekazywać skomplikowaną wiedzę meteorologiczną, aby była dla odbiorcy nie tylko zrozumiała, ale i fascynująca.

Autorzy zgłębiają jednak temat zjawisk pogodowych jeszcze bardziej. Tłumaczą to, co dla nas niewidzialne. Od podstaw, takich jak kolor nieba czy składniki pogody, poruszają również bardziej nieoczywiste kwestie.

Jaki kształt ma kropla deszczu?

Czy moglibyśmy ujarzmić energię piorunów?

Czy można “wyczuć”, że nadchodzi burza?

Czy pogoda kiedykolwiek wywołała wojnę?

To tylko nieliczne pytania, z którymi mierzą się Simon King i Clare Nasir. Chcesz poznać więcej sekretów pogody? Koniecznie sięgnij po lekturę “Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych”! 

Warszawa dzika

Arkadiusz Szaraniec, Wydawnictwo Iskry

177993903 733454140685088 7765955830086702727 n

Warszawa – czy jest dzika, a Wisła macha ogonem niczym smok, podkreślając swoją potęgę? Porównanie wielkiej rzeki do postaci smoka jest zakorzenione w chińskiej filozofii nie bez powodu. Żywioł, który daje życie, pozwala przetrwać całej faunie i florze, a także nam. Dzięki niej łatwiej uporać się z bezwzględnymi upałami, nad brzegiem rzeki można odpocząć i wsłuchać się w kojący szum. Jak dzisiaj wygląda Wisła, czy należycie o nią dbamy, wyławiamy z niej własne śmieci, kto mieszka nad jej brzegami i czerpie z jej źródła? 

Nad warszawską Wisłą mieszka ponad 150 gatunków ptaków. Nurt i dolina Wisły jest stałą trasą przemieszczania się i innych gatunków. Wiślanym szlakiem spacerowały dzikie rysie, wędrujące z kurpiowskiej Puszczy Białej lub z mazursko-warmińskich lasów oraz wilki, które obecnie naturalnie odtworzyły swoje wadery (podwarszawskie wilki wybito w latach 60.).

W Warszawie można stanąć oko w oko z bobrem, lisem i dzikiem, a pawi ogon wciąż zachwyca przechodniów Łazienek. Zwierzęta co dzień walczą o przetrwanie w mieście, które, mimo że coraz bardziej zurbanizowane i uczłowieczone, jest domem dla wielu gatunków.

“Warszawa dzika” to opowieść o ludziach, architekturze, a szczególnie o dzikich zwierzętach, roślinach i kwiatach, które dzięki owadom wyrastają nawet z betonu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.