Wiadomości OZE Prof. Jan Szyszko w Mińsku o polityce klimatycznej 19 maja 2017 Wiadomości OZE Prof. Jan Szyszko w Mińsku o polityce klimatycznej 19 maja 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Podczas spotkania rady Międzynarodowego Instytutu Ekologicznego im. Andrieja Sacharowa w Mińsku minister środowiska prof. Jan Szyszko otworzył konferencję naukową „Wykłady Sacharowa o problemach środowiskowych XXI w.”. Spotkanie odbyło się 18 maja 2017 r. w Mińsku na Białorusi. Reklama Minister Jan Szyszko jest przewodniczącym rady Międzynarodowego Instytutu Ekologicznego im. Andrieja Sacharowa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku. Co roku, pod patronatem Instytutu, odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca współczesnych problemów ekologicznych. Podczas tegorocznej konferencji prof. Szyszko wygłosił wykład na temat polityki klimatycznej. W swoim wystąpieniu minister podkreślił, że Polska przywiązuje ogromną wagę do polityki klimatycznej. „Przykładem tego może być m.in. realizacja naszych zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto oraz organizacja kolejnego szczytu COP” – powiedział. „Polska jest liderem w zakresie redukcji emisji CO2. Udało nam się obniżyć emisję dwutlenku węgla o ponad 30%, przy jednoczesnym ponad dwukrotnym wzroście PKB. To dowód na to, że skuteczna ochrona klimatu może odbywać się w zrównoważony sposób” – dodał. Minister Szyszko zwrócił również uwagę na rolę Porozumienia paryskiego, które zmieniło podejście do spraw związanych z ochroną klimatu na świecie. „W świetle tych zapisów każde kraj może kształtować swoją politykę klimatyczną w zależności od swoich możliwości i uwarunkowań oraz z wykorzystaniem swojej specyfiki surowcowej i geograficznej” – zaznaczył prof. Jan Szyszko. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.