Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

5 sposobów na bycie zero waste… w łazience

zero waste

5 sposobów na bycie zero waste… w łazience

Łazienka często bywa najmniejszym pomieszczeniem w domu, a jednocześnie generuje najwięcej odpadów. Szampon i odżywka do włosów, płyn do kąpieli, żel pod prysznic, mydło, kremy i balsamy, szczoteczki do zębów… Lista produktów, które znajdziemy w łazienkowych szafkach jest naprawdę długa. Czy na pewno to wszystko jest nam potrzebne? W kolejnym artykule z serii zero waste podpowiemy jak być bardziej eko w łazience.

Reklama

Zasada 1 do 1 

W naszej przygodzie z zero waste warto kierować się tą złotą zasadą. Mówi ona, aby nie kupować kolejnego produktu, jeśli jeszcze nie zużyliśmy poprzedniego. Pomocne może okazać się tworzenie list zakupowych. Dzięki nim będziemy mieli pewność, że w naszym koszyku znajdują się kosmetyki, których faktycznie potrzebujemy. 

Mydło w kostce

Zamiast żeli i płynów do kąpieli w plastikowych opakowaniach możesz zdecydować się na mydło w kostce. Znajdziesz je w ofertach wielu polskich firm w rozmaitych wersjach zapachowych oraz wariantach dla alergików. Znaczna część z nich sprzedawana jest w papierze pochodzącym z recyklingu. Dodatkowo ich cena jest bardzo korzystna.

Bambusowe patyczki higieniczne

Czy wiesz, że rocznie wyrzucamy ponad 500 miliardów plastikowych patyczków, które trafiają na śmietnik, a często do… oceanu? Warto zastąpić je produktami wykonanymi z bambusa i bawełny organicznej, które są w pełni biodegradowalne. Również produkcja bambusa nie wymaga pestycydów ani nawozów sztucznych, dzięki czemu jego uprawy nie wpływają negatywnie na ekosystem. 

Kubek na wodę

Czy podczas mycia zębów odkręcasz wodę, która leci z kranu nawet wtedy, gdy jej nie używasz? Jeśli tak, to warto zaopatrzyć się w kubek. Może to być jedna ze szklanek, w jakich na co dzień pijesz wodę lub bambusowy pojemnik, który dzięki wytrzymałości włókien będzie ci służył przez długie lata.

Bambusowa szczoteczka do zębów

Jedna tradycyjna plastikowa szczoteczka rozkłada się ok. 500 lat. Natomiast rocznie wyrzucamy ich ponad… 28 miliardów! Z tego powodu, zamiast po raz kolejny wymieniać szczoteczkę na nową, zdecyduj się na jej bambusowy odpowiednik. Zalety? Pełna biodegradowalność i możliwość wyrzucenia do przydomowego kompostownika.

Źródło: goingzerowaste.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.