Wiadomości OZE Balon.Lab wystartował 23 maja 2017 Wiadomości OZE Balon.Lab wystartował 23 maja 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Pierwszy mobilny punkt pomiarowy o nazwie Balon.Lab ruszył w trasę po Polsce. Piastów koło Warszawy był pierwszą miejscowością, która gościła urządzenie opracowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Reklama Dzięki obecności stacji pomiarowej zmierzono poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza — cząstek stałych PM10 oraz PM2,5. Poza działaniami pomiarowymi goście uruchomili również strefę aktywności, w której każdy mieszkaniec Piastowa mógł otrzymać odpowiedzi na nurtujące go pytania z zakresu zanieczyszczenia powietrza oraz negatywnych skutków dla zdrowia. Zgromadzeni wokół wydarzenia mieszkańcy miejscowości na żywo śledzili pomiary stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Podczas wydarzenia z udziałem balonu chcieliśmy pokazać mieszkańcom Piastowa i okolic, jak duży i stale obecny jest problem smogu. Co ważne, każdy z nas może podjąć działania, które wpłyną na poprawę jakości powietrza — powiedziała Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL S.A. Inicjatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii, znane z działalności na rzecz upowszechniania na terenach wiejskich energetyki niskoemisyjnej. W sezonie grzewczym smog wokół Warszawy to problem nawet większy niż w stolicy. Mniejsze cząstki wraz z wdychanym powietrzem przenikają do organizmu człowieka, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układów oddechowego i krążenia oraz nowotworów. Piastów było pierwszym miastem, które odwiedził balon pomiarowy, ale nie jedynym. Latem i jesienią pojawi się również w innych regionach Polski. Działania FREE można na bieżąco śledzić na stronie stowarzyszenia – www.forumfree.pl. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.