Balon.Lab wystartował

Pierwszy mobilny punkt pomiarowy o nazwie Balon.Lab ruszył w trasę po Polsce. Piastów koło Warszawy był pierwszą miejscowością, która gościła urządzenie opracowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej.

Dzięki obecności stacji pomiarowej zmierzono poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza — cząstek stałych PM10 oraz PM2,5. Poza działaniami pomiarowymi goście uruchomili również strefę aktywności, w której każdy mieszkaniec Piastowa mógł otrzymać odpowiedzi na nurtujące go pytania z zakresu zanieczyszczenia powietrza oraz negatywnych skutków dla zdrowia. Zgromadzeni wokół wydarzenia mieszkańcy miejscowości na żywo śledzili pomiary stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu.

Podczas wydarzenia z udziałem balonu chcieliśmy pokazać mieszkańcom Piastowa i okolic, jak duży i stale obecny jest problem smogu. Co ważne, każdy z nas może podjąć działania, które wpłyną na poprawę jakości powietrza — powiedziała Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL S.A.

Inicjatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii, znane z działalności na rzecz upowszechniania na terenach wiejskich energetyki niskoemisyjnej.
W sezonie grzewczym smog wokół Warszawy to problem nawet większy niż w stolicy. Mniejsze cząstki wraz z wdychanym powietrzem przenikają do organizmu człowieka, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układów oddechowego i krążenia oraz nowotworów. Piastów było pierwszym miastem, które odwiedził balon pomiarowy, ale nie jedynym. Latem i jesienią pojawi się również w innych regionach Polski.

Działania FREE można na bieżąco śledzić na stronie stowarzyszenia – www.forumfree.pl.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Prof. Szyszko na spotkaniu „Petersberg Climate Dialogue 2017”

Następny artykuł

Rozstrzygnięciu przetargu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,