Wiadomości OZE Energetyka czeka na PEP2050 15 października 2015 Wiadomości OZE Energetyka czeka na PEP2050 15 października 2015 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W polityce energetycznej naszego kraju należy podjąć kilka ważnych i odważnych decyzji, które będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości branży. Istotne jest przyjęcie dokumentu Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku. Niezbędne jest bowiem określenie przyszłego miksu energetyczny Polski, a to z kolei determinuje plany inwestycyjne spółek. Reklama Przedstawiony i przekazany przez Ministerstwo Gospodarki do konsultacji projekt PEP2050 zakłada, że udział węgla kamiennego jako paliwa do produkcji energii w Polsce spadnie do 33 proc., a brunatnego do 5 proc. w 2050 roku. Choć zgodnie ze zdaniem ekspertów, udział węgla w produkcji energii w Polsce w kolejnych dekadach nadal będzie znaczący. W kwestii wysokiego udziału węgla w miksie energetycznym niezwykle istotna jest restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego oraz zaangażowanie w ten proces energetyki. Wiceminister Gwalik podkreśla, że w naszym kraju może być sprawą trudną, wręcz niewyobrażalną, by oddzielić węgiel od energetyki. Jego zdaniem konieczne jest znalezienie sposobu integracji obu branż na zasadach biznesowych. Równocześnie zwraca on uwagę na fakt, że jeśli prace nad PEP2050 będą się przedłużać, to możliwie szybko potrzebne są kierunkowe decyzje, a o bezpieczeństwie systemu elektroenergetycznego zdecydują nowe bloki w elektrowniach konwencjonalnych. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.