Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energetyka czeka na PEP2050

Energetyka czeka na PEP2050

W polityce energetycznej naszego kraju należy podjąć kilka ważnych i odważnych decyzji, które będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości branży. Istotne jest przyjęcie dokumentu Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku. Niezbędne jest bowiem określenie przyszłego miksu energetyczny Polski, a to z kolei determinuje plany inwestycyjne spółek.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przedstawiony i przekazany przez Ministerstwo Gospodarki do konsultacji projekt PEP2050 zakłada, że udział węgla kamiennego jako paliwa do produkcji energii w Polsce spadnie do 33 proc., a brunatnego do 5 proc. w 2050 roku. Choć zgodnie ze zdaniem ekspertów, udział węgla w produkcji energii w Polsce w kolejnych dekadach nadal będzie znaczący.

W kwestii wysokiego udziału węgla w miksie energetycznym niezwykle istotna jest restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego oraz zaangażowanie w ten proces energetyki. Wiceminister Gwalik podkreśla, że w naszym kraju może być sprawą trudną, wręcz niewyobrażalną, by oddzielić węgiel od energetyki. Jego zdaniem konieczne jest znalezienie sposobu integracji obu branż na zasadach biznesowych. Równocześnie zwraca on uwagę na fakt, że jeśli prace nad PEP2050 będą się przedłużać, to możliwie szybko potrzebne są kierunkowe decyzje, a o bezpieczeństwie systemu elektroenergetycznego zdecydują nowe bloki w elektrowniach konwencjonalnych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.