Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dlaczego niektóre drzewa osiągają tak spektakularne wysokości i jak wpływają na klimat?

sequoi

Dlaczego niektóre drzewa osiągają tak spektakularne wysokości i jak wpływają na klimat?

Sekwoje kalifornijskie to jedne z najwyższych i najstarszych drzew na ziemi. Oszacowanie ich dokładnego wieku może być jednak trudnym zadaniem. Opracowano nowatorski sposób obliczania długości życia drzew.

Reklama

Wiek drzew

Do niedawna jedynym sposobem na ustalenie wieku i wielkości drzew było dotarcie na wysokość ich korony, czy obliczenie przybliżonej średnicy pni. Metody mogą jednak być zawodne, a margines błędu zbyt wysoki, by określić realne parametry.

Naukowcy z University College London i University of Maryland opracowali sposób obliczania ich masy całkowitej oraz wieku za pomocą laserów. Urządzenie pozwoliło uzyskać, jak podają eksperci, bezprecedensowy wgląd w trójwymiarową strukturę gigantycznych sekwoi.

FtLoNuyJp8odfFik K06DVBojYp1Sd2m8gwYMVpdLP9g72 7nXJ3uDOmS0O80h7i5fMmzEwiKt56NupMvbqTB5ZeqBlJodMyjcNNe6YxLH3

Skan zastosowano w przypadku 88-metrowego drzewa, znajdującego się w Stanowym Rezerwacie Przyrody Sekwoi Armstrong w Kalifornii. Oszacowano, że drzewo ma ponad 1400 lat. Waga gigantycznej sekwoi może wynieść nawet 110 ton, co jest równowartością wagi 10 piętrowych autobusów. Odkryto, że te wielkie drzewa mogą być nawet o 30% większe, niż wcześniej sądzono.

Pochłaniacz CO2

Wyniki mogą pomóc naukowcom w oszacowaniu, ile dwutlenku węgla pochłaniają te okazy i jak mogą zareagować na zmiany klimatu. Naukowcy twierdzą, że kluczowe jest zrozumienie, ile dwutlenku węgla jest magazynowane w różnych gatunkach drzew. 

Wielkie pytania, jakie są stawiane w dziedzinie nauk o klimacie, dotyczą wzrostu poziomu CO2 w kontekście istnienia drzew, czyli tego czy i gdzie należy sadzić więcej drzew oraz jak najlepiej chronić istniejące lasy, aby zatrzymać zmiany klimatu. powiedział po publikacji analiz naczelny autor badań, profesor Mat Disney.

Naukowcy z NASA wykorzystali te naziemne badania drzew do przetestowania i ulepszenia podobnej technologii, która polega na mapowaniu lasów z kosmosu. Projekt GEDI dostarcza informacji na temat roli, jaką odgrywają drzewa w globalnym obiegu dwutlenku węgla. Wykorzystuje się w tym systemie zaawansowaną technologię laserową, w efekcie czego powstają szczegółowe mapy 3D, obejmujące lasy na Ziemi.

źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.