Koncern objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, do której będzie należeć jeszcze 16 podmiotów. Co musi zrobić PKN ORLEN? Czym właściwie są doliny wodorowe i kiedy pierwsza powstanie w Polsce?
Spis treści
ORLEN zbuduje Mazowiecką Dolinę Wodorową
Koncern będzie odpowiedzialny m.in. za powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania – mówi treść najnowszego oświadczenia Orlenu.
Do 2050 roku będziemy koncernem neutralnym emisyjnie. Mamy świadomość, że istotną rolę w procesie transformacji będzie odgrywał wodór, dlatego z determinacją rozwijamy tę przyszłościową technologię – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Kiedy doliny wodorowe w Polsce?
Sądzę, że wodór będzie miał gigantyczną, być może największą rolę w transformacji technologii na całym świecie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, z okazji powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej”
Wodór staje się obecnie coraz bardziej popularny. Zgodnie z projektem Polskiej Strategii Wodorowej, powstanie minimum pięć Dolin Wodorowych: Podkarpacka, Śląska, Dolnośląska, Wielkopolska i Mazowiecka, będąca jednocześnie jednostką centralną.
Projekt polskiej strategii wodorowej trafił pod obrady Rady Ministrów. Wierzę, że do końca września go przyjmie – zapowiedział z kolei ostatnio wiceminister Ireneusz Zyska.
Horyzont czasowy projektów w ramach Polskiej Strategii Wodorowej to rok 2030 z perspektywą do 2040 roku.
W sprawie prawa wodorowego znana jest jedynie przybliżona data realizacji:
Biorąc pod uwagę obecne doświadczenia legislacyjne, będziemy potrzebować około roku by projekt trafił do parlamentu, czyli w drugiej połowie przyszłego roku powinniśmy mieć prawo wodorowe – mówił na Forum Ekonomicznym Wiceminister Ireneusz Zyska.
Podsumowując: jeszcze daleka droga, zanim zobaczymy pierwszą polską dolinę wodorową.
Chcesz dowiedzieć się więcej o polskich planach na wykorzystanie wodoru?
Czym jest dolina wodorowa?
Dolina Wodorowa to obszar (miasto, region, wyspa lub klaster przemysłowy), na którym realizowane są projekty związane z wykorzystaniem wodoru w różnych obszarach gospodarki. Idealna dolina wodorowa obejmuje cały łańcuch dostaw wodoru: produkcję, magazynowanie, dystrybucję i ostateczne wykorzystanie.
Obecnie na świecie istnieje 36 Dolin Wodorowych zlokalizowanych w 20 krajach, z czego ponad 20 znajduje się w Europie.
Czym zajmie się Mazowiecka Dolina Wodorowa?
Działalność Mazowieckiej Doliny Wodorowej będzie opierać się na czterech filarach, które mają przyczynić się do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce.
Za główny uznaje się budowę łańcucha wartości poprzez m.in.:
- realizację projektów badawczo-rozwojowych,
- stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr,
- prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.
Doliny wodorowe to jednak nie koniec planów Orlenu. Ostatnio koncern deklaruje wiele projektów zaangażowanych w transformację klimatyczną.
Trwa ofensywa medialna Orlenu
PKN Orlen zamierza wybudować mikroinstalacje fotowoltaiczne na 30 dachach stacji paliw. Koncern chwali się też inwestycjami w niskoemisyjne elektrownie, turbiny wiatrowe i chce osiągnąć zeroemisyjność do 2050 roku. Czy dawać wiarę tym zapewnieniom? Dowiedz się więcej z artykułu:
Źródła: orlen.pl, mission-innovation.net, PAP, twitter.com, biznesalert.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.