Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

COP26: czeka nas globalne ocieplenie o 2,4 ℃. To katastrofa

COP26: czeka nas globalne ocieplenie o 2,4 ℃. To katastrofa

Świat jest na dobrej drodze do katastrofalnego poziomu globalnego ogrzewania znacznie przekraczającego limity zawarte w porozumieniu klimatycznym z Paryża. Pomimo lawiny deklaracji redukcji emisji ze strony rządów na szczycie ONZ COP26. czeka nas globalne ocieplenie o 2,4℃, którego skutki mogą doprowadzić do katastrofy.

Reklama

Czeka nas globalne ocieplenie o 2,4℃

Według badań Climate Action Tracker, niezależnej organizacji naukowej, wzrost temperatury do końca tego stulecia przekroczy 2,4℃. Wyniki badania zostały opublikowane we wtorek 9 listopada 2021 roku podczas COP26 w Glasgow oparciu o cele krótkoterminowe wyznaczone przez kraje biorące udział w konferencji.

Analiza przeprowadzona przez naukowców pokazuje, że przekroczymy granicę 2℃, którą wyznaczyło Porozumienie Paryskie z 2015 roku. Zgodnie z nim, świat musi utrzymać wzrost temperatury „znacznie poniżej” tego limitu, bliżej 1,5℃.

Jeśli temperatura podniesie się o  2,4℃ do końca stulecia, czekają nas ekstremalne warunki pogodowe – podnoszenie się poziomu morza, susze, powodzie, fale upałów i silniejsze burze – spowodowałyby zniszczenia na całym świecie.

Chcesz wiedzieć co nauka mówi o zmianach klimatu? Zobacz artykuł:

O zmianach klimatu przestrzegają także polscy naukowcy.

Apel zespołu ds. kryzysu klimatycznego PAN

Wzywamy do podjęcia konsekwentnych działań na wszystkich poziomach decyzyjnych, zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych w najbliższych dekadach oraz do realizacji scenariusza, w którym emisje CO2 spadają do zera netto około 2050 roku, po czym następuje pochłanianie CO2 (emisje „negatywne” netto) – piszą członkowie polskiego zespołu ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

Częstotliwość i intensywność ulewnych opadów wzrosła od lat 50. na większości obszarów lądów, dla których posiadamy odpowiednie dane. Główną przyczyną tego zjawiska jest antropogeniczna zmiana klimatu. Średnia roczna powierzchnia lodu morskiego w Arktyce spadła do poziomu najniższego od co najmniej 1850 roku.

Powierzchnia arktycznego lodu morskiego późnym latem była mniejsza niż w ciągu co najmniej ostatniego 1000 lat. Globalny charakter wycofywania się lodowców od 1950 roku, z niemal wszystkimi lodowcami na świecie cofającymi się jednocześnie, jest bezprecedensowy od co najmniej 2000 lat alarmują naukowcy.

Pełną treść poniedziałkowego komunikatu zespołu ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN można znaleźć na stronie.

źródło: climateactiontracker.org, naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.