Tworzywa sztuczne szkodzą dzikiej przyrodzie. Naukowcy postanowili zbadać Wyspę Henderson oraz Wyspy Kokosowe pod względem wpływu miktroplastiku leżącego na plaży. W rezultacie przekonali się, że znacznie podnosi on temperaturę otoczenia w dzień oraz obniża w nocy.
Plastik pod lupą
Zespół badawczy stworzył sieć dziesięciu działek w Henderson i na Wyspach Kokosowych. Wszystko po to, by przeprowadzić badania nad zanieczyszczeniem plastikiem oraz zmierzyć temperaturę piasku. Naukowcy policzyli kawałki plastiku i zainstalował czujniki temperatury na dwóch głębokościach, około 2 i 12 cali w piasku.
Fot: badana plaża w Henderson/ źródło:smithsonianmag.com
Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Hazardous Materials. Naukowcy podają w nich, że plastik zalegający na plaży wpływa na temperaturę piasku na wyspie Henderson i Wyspach Kokosowych na Oceanie Indyjskim.
Do tego momentu tak duża część literatury skupiała się na rodzaju lub źródle plastiku – pisze Jennifer Lavers, morska ekotoksykologa z Uniwersytetu Tasmanii w Australii – Rok po roku wracałam do najbardziej odległych zakątków naszej planety, a plastik, którego byłam świadkiem 12, 24 miesiące temu, nadal się tam znajdował, a nawet było go więcej. Wiedziałam, że to musi mieć jakiś efekt, ale nie było żadnych danych na ten temat. – dodaje.
Wpływ mikroplastiku na zwierzęta
Zanieczyszczenie plastikiem ma również katastrofalny wpływ na zwierzęta zamieszkujące plażę. Kraby, małże i ślimaki, a także dla ptaki przybrzeżne i żółwie morskie, nie tylko muszą przyzwyczaić się do rosnących temperatur, ale i czekają na nie zagrożenia pokarmowe.
Plastik może zaplątać się w ciele zwierzęcia i spowodować obrażenia wewnętrzne. Ponadto zwierzęciu może się wydawać, że jest najedzone i przestanie spożywać pokarmy.
Naukowcy zaobserwowali również przypadki, w których kraby pustelniki starały się zagospodarować porzucone plastikowe kubeczki jako muszle. W następstwie utknęły w nich i ginęły.
Dodatkowo mikroplastik ma również bardzo szkodliwy wpływ na ludzi. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule:
źródło:utas.edu.au, smithsonianmag.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.