Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odpady plastikowe wpływają na zmianę temperatury plaży!

Odpady plastikowe wpływają na zmianę temperatury plaży!

Tworzywa sztuczne szkodzą dzikiej przyrodzie. Naukowcy postanowili zbadać Wyspę Henderson oraz Wyspy Kokosowe pod względem wpływu miktroplastiku leżącego na plaży. W rezultacie przekonali się, że znacznie podnosi on temperaturę otoczenia w dzień oraz obniża w nocy.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Plastik pod lupą

Zespół badawczy stworzył sieć dziesięciu działek w Henderson i na Wyspach Kokosowych. Wszystko po to, by przeprowadzić badania nad zanieczyszczeniem plastikiem oraz zmierzyć temperaturę piasku. Naukowcy policzyli kawałki plastiku i zainstalował czujniki temperatury na dwóch głębokościach, około 2 i 12 cali w piasku.

4Rf1n1a KHHjY4ilYj6v49Yzgv KcY5sleUUv6B4HxGcYmQ9HwQIkiaGn4vTVk4GJ6Gn7wYsCfAYTHX XKfFduN zb5GgLeDHa8Qv0YTdmH4u9eJLUIKBCkjk e9AyAiCXtC2wb

Fot: badana plaża w Henderson/ źródło:smithsonianmag.com

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Hazardous Materials. Naukowcy podają w nich, że plastik zalegający na plaży wpływa na temperaturę piasku na wyspie Henderson i Wyspach Kokosowych na Oceanie Indyjskim. 

Do tego momentu tak duża część literatury skupiała się na rodzaju lub źródle plastiku pisze Jennifer Lavers, morska ekotoksykologa z Uniwersytetu Tasmanii w Australii – Rok po roku wracałam do najbardziej odległych zakątków naszej planety, a plastik, którego byłam świadkiem 12, 24 miesiące temu, nadal się tam znajdował, a nawet było go więcej. Wiedziałam, że to musi mieć jakiś efekt, ale nie było żadnych danych na ten temat. – dodaje.

Wpływ mikroplastiku na zwierzęta

Zanieczyszczenie plastikiem ma również katastrofalny wpływ na zwierzęta zamieszkujące plażę. Kraby, małże i ślimaki, a także dla ptaki przybrzeżne i żółwie morskie, nie tylko muszą przyzwyczaić się do rosnących temperatur, ale i czekają na nie zagrożenia pokarmowe.

Plastik może zaplątać się w ciele zwierzęcia i spowodować obrażenia wewnętrzne. Ponadto zwierzęciu może się wydawać, że jest najedzone i przestanie spożywać pokarmy.

Naukowcy zaobserwowali również przypadki, w których kraby pustelniki starały się zagospodarować porzucone plastikowe kubeczki jako muszle.  W następstwie utknęły w nich i ginęły.

Dodatkowo mikroplastik ma również bardzo szkodliwy wpływ na ludzi. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule:

źródło:utas.edu.au, smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.