Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Projekty parasolowe na fotowoltaikę – czym są i do kiedy można podpisać umowę?

pv

Projekty parasolowe na fotowoltaikę – czym są i do kiedy można podpisać umowę?

Czym są projekty parasolowe w fotowoltaice? Czy zmiana systemu rozliczeń energii wytwarzanej przez prosumentów zatrzyma projekty parasolowe? Przeczytaj do kiedy można podpisać umowę z samorządami na montaż instalacji fotowoltaicznej i złożyć wniosek o przyłączenie do sieci.

Reklama

Nowelizacja dotycząca projektów parasolowych zaakceptowana 

Senat przyjął 16 lutego nowelizację dotyczącą projektów parasolowych w Polsce. Ministerstwo prowadziło rozmowy z samorządami, aby wypracować dalszy rozwój tych projektów.

Projekty parasolowe to forma wsparcia rozwoju fotowoltaiki w gospodarstwach domowych, polegająca na dotacji w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych z unijnych funduszy i podpisaniu umowy z gminą lub inną jednostką. W efekcie wnioskodawcą jest gmina, a beneficjentami właściciele gospodarstw domowych.

Jak mówi Ireneusz Zyska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, takie projekty są prowadzone przez ok. 800 gmin, a to może skutkować powstaniem 92 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Co więcej, MKiŚ dodaje, że zmiana systemu rozliczeń prosumentów net biling, nie obniży atrakcyjności programów parasolowych.

Z kim i do kiedy podpisuje się umowę?

Do 31 marca 2022 roku można podpisać umowę z samorządami, np. gminami w ramach projektów parasolowych (na wykonanie własnego systemu PV). Oznacza to, że do końca marca można skorzystać z systemu opustów w ramach projektów parasolowych. 

Umowa na zakup i instalację oraz dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej jest podpisywana z samorządem lub każdą inną jednostką, która realizuje program parsolowy.

Z kolei do 31 grudnia 2023, a więcej końca przyszłego roku, można złożyć wniosek o przyłączenie do sieci. Jeżeli wniosek zostanie wypełniony niepoprawni, wnioskodawca ma jeszcze 14 dni na jego korektę.

Projekty parasolowe – czy są korzystne dla prosumentów?

Projekty parasolowe są finansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-20. MKiŚ ma nadzieję, że razem ze wsparciem o wartości 60 do 85% kosztów instalacji, projekty będą się cieszyć zainteresowaniem. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca jednostki samorządu terytorialnego do kontynuowania i realizacji zgodnie z planem „programów parasolowych”. Jednocześnie, Ministerstwo wyraża przekonanie, że zmiana zasad rozliczeń prosumentów nie spowoduje rezygnacji z dotacji przez potencjalnych beneficjentów – czytamy na stronie rządowej.

Czytaj też: grudzień był rekordowy dla fotowoltaiki. Niemal dwa razy więcej mocy niż rok wcześniej.

źródło: gov.pl, biznesalert.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.