Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W 100% zasilany energią słoneczną statek przechwytuje plastik z 1000 rzek

statek przechwytuje plastik z rzek

W 100% zasilany energią słoneczną statek przechwytuje plastik z 1000 rzek

Rzeki są głównym źródłem zanieczyszczenia oceanów plastikiem. Interceptor to odpowiedź The Ocean Cleanup na rzeczne odpady z tworzyw sztucznych. Statek przechwytuje plastik z rzek i zamierza oczyścić 1000 najbardziej zanieczyszczonych z nich w 5 lat. Zobacz technologię, która ratuje świat przed katastrofą.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Statek przechwytuje plastik z rzek

Badania The Ocean Cleanup wykazały, że 80% plastiku, który dostaje się do oceanów, pochodzi z 1000 rzek. To główne arterie, które przenoszą odpady z lądu do oceanu. Organizacja znana do tej pory z oczyszczania oceanów postanowiła zatem rozszerzyć swoje portfolio. Ich nowy statek przechwytuje plastik z rzek – to Interceptor.

Celem The Ocean Cleanup jest zmierzenie się z problemem i oczyszczenie tysiąca rzek w ciągu 5 lat. Zobacz, jak zamierzają to zrobić:

– Aby pozbyć się plastiku z oceanów, musimy nie tylko oczyścić to, co już tam jest, ale także zapobiec przedostawaniu się do nich nowych odpadów – należy zakręcić kran czytamy na stronie internetowej The Ocean Cleanup.

W jaki sposób Interceptor stawia czoła zanieczyszczeniom w rzekach?

Jak to działa?

Inteceptor (ang. „przechwytujący”, kolektor) jest w 100% zasilany energią słoneczną, samodzielnie wydobywa plastik i może działać w większości rzek na świecie. 

Ścieki rzeczne płynące z prądem są kierowane przez barierę w kierunku Interceptora.

3 1
Plastik przenoszony jest na taśmę i zbierany na statku, źródło: theoceancleanup.com

Wahadłowiec automatycznie kieruje śmieci do sześciu pojemników. Zainstalowane czujniki pomagają w całkowitym i równomiernym napełnieniu pojemników.

2 3
Śmieci zbierane przez Interceptory, źródło: theoceancleanup.com

Interceptor przechwytuje do 50 tys. kg. śmieci. Gdy pojemniki są prawie pełne, statek automatycznie wysyła wiadomość do lokalnych jednostek, aby odebrały odpady. Śmieci kierowane są do zakładów gospodarowania odpadami, a statek wraca do pracy. Jakie jeszcze korzyści płyną z zastosowania tego rozwiązania?

Zalety Interceptora

Interceptor to skalowalna technologia – statek został zaprojektowany do masowej produkcji i może być stosowany praktycznie w każdym miejscu na świecie.

1
Cała elektronika w Interceptorze, w tym taśmociąg, wahadłowiec, światła, czujniki, transmisja danych, są zasilane energią słoneczną, źródło: theoceancleanup.com

Interceptory są połączone z Internetem, co pozwala organizacji na ciągłe gromadzenie danych dotyczących wydajności technologii. Optymalna konfiguracja jest ustalana indywidualnie dla każdej rzeki na podstawie prędkości przepływu wody, ilości plastiku, natężenia ruchu, bliskości ujścia do oceanu etc.

Cały proces został poprzedzony badaniami nad tym, gdzie najlepiej umieścić Interceptory w rzekach. Współpraca z rządami i lokalnymi operatorami pozwala zapewnić najbardziej efektywną wydajność wydobycia i najmniejszą ingerencję w ruch statków.

Obecnie na świecie działa już osiem Interceptorów w krajach takich jak Wietnam, Malezja, Jamajka, Dominikana i Indonezja.

Chcesz zobaczyć więcej technologii zaprojektowanych do oczyszczania oceanów? Zobacz artykuł:

źródło: theoceancleanup.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.